| teiubescana a întrebat:

Mi-am luat temperatura bazala si nu inteleg daca ovulez si cand:

ziua1:36.9

ziua2:36.7

ziua3:--

ziua4:36.6

ziua5:36.7

ziua6:36.7

ziua7:36.6

ziua8:36.9

ziua9:36.6

ziua10:36.6

ziua11:36.6

ziua12:37.0

ziua13:36.6

ziua14:36.9

ziua15:36.6

ziua16:36.8

ziua17:37.0

ziua18:36.7

ziua19:36.9

3 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Nu ma pricep l-a luat temperatura.da sa stii ca in cazul meu (si a multor alte femei) cand sunt la ovulatie lichidul este alb, mult mai gros si curge mult mai mult. Asta tine cam 3 zile, in a doua zi e cel mai mult, uneori are si miros diferit. urmareste si asta

| alessia5158 a răspuns:

Lecturand raspunsul specialistului vei intelege : http://www.copilul.ro/......a2625.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Valorile indicate de tine sunt NECONCLUDENTE - cred că nu ai măsurat "corect"!

Temperatura bazala = temperatura corpului dimineata, imediat dupa trezire, inainte de a te ridica din pat sau de a manca/bea ceva.

In fiecare dimineata, imediat dupa ce te trezesti, foloseste un termometru pentru a-ti masura temperatura. Incearca sa faci lucrul asta cam la aceeasi ora (folosirea unui ceas cu alarma poate ajuta). Ai grija sa folosesti acelasi termometru si respecta instructiunile lui: in special timpul necesar unei inregistrari corecte. Dupa ce ai masurat corect temperatura, noteaz-o pe o foaie de hartie.

Trebuie sa ai in vedere faptul ca metoda bazata pe variatia temperaturii bazale, folosita singura, nu poate prezice cand va avea loc ovulatia, iti va confirma doar ca a avut loc. In schimb, folosita impreuna cu metoda calendarului, te poate ajuta sa estimezi cand urmeaza sa se produca ovulatia.

Locul cel mai bun de masurare a temperaturii bazale este vaginul. Exista si termometre speciale pentru temperatura bazala, ideal ar fi ca unitatea sa fie de 0, 05 grade Celsius si nu de 0, 1 cum sunt la termometrele medicale obisnuite.

Pentru alte detalii VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/temperatura-bazala-si-ovulatia/

Preferabil să foloseşti teste de ovulaţie ( cumpărate din farmacie ) - în locul metodei temperaturii bazale - să faci câte un test de ovulaţie la 2 zile, începând cu prima zi după terminarea menstruaţiei!

În prima zi după terminarea menstruaţiei faci un test ( preferabil dimineaţa ), apoi ziua următoare PAUZĂ, în cealaltă zi faci alt test, iar o zi pauză, iar test în următoarea zi şi tot aşa...

Pentru alte detalii VEZI linkul : http://www.mamicamea.ro/......itate.html