| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua
Mi-am pierdut virginitatea acum cateva zile, iar băiatul nu a avut prezervativ, acesta însă nu a ejaculat în mine așa cum îmi făceam griji am băut la nici la 12 ore pilula de a doua zi. În următoarea zi au urmat încă 3 încercări, 1 fără prezervativ si 2 cu, prima dată iar nu a ejaculat în mine. A 3a zi a mai urmat o încercare cu prezervativ. De teamă în a 3a zi am mai luat o pilulă. Menționez că nu eram in perioada fertilă și menstruatiei trebuia să-mi vină în 2-3 zile.
Acum menstruatia imi întârzie a 2a zi...este o șansă să rămân însărcinată?
(Fată 18 ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citind cele povestite am ramas de-a dreptul consternat vazand cu cata nonsalanta si lipsa de discernamant reatezi cele intamplate, fara sa fii constienta de cata IRESPONSABILITATE ai dat dovada.
1.) Pastila contraceptiva (Escapele sau Postinor2) NU este o bomboana mentolata pe care sa o folosesti oricand si oricum. Este indicat si recomandat medical ca folosirea pastilei sa se evite pe cat este posibil sa fie folosit de mai multe ori pe an si niciodata sa nu se foloseasca la mai putin de 6 luni intre 2 pastile.
2.) Pastilele contraceptive au fost folosite ABSOLUT INUTIL, adica FARA ROST fiindca dezvirginarea ta a avut loc in perioada de MAXIMA INFERTILITATE a ciclului menstrual, intr-un moment in care a fost 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa se formeze sarcina.
Citeste cu atentie urmatorul raspuns fiindca iti va fi de folos :
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10 -11 ZILE CARE SUNT SITUATE INAINTEA ZILEI DE PORNIRE A URMATOAREI MENSTRUATII
-- Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN si ajunge in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul.
-- Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile si este numita si PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual
-- De asemenea este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. Dupa ce are loc procesul de destramare, O parte a resturilor de ovul rezultate, sunt resorbita de tesutul endometrului, iar cealalta parte a resturilor provenite din ovulul nefecundat se fixeaza de peretele uterului in endometru si devin CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana cu 2-3 zile inainte de viitoarea menstruatie.
-- Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la momentul eliberarii din ovar, OVULUL NEFECUNDAT PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Probabil ca vei reusi sa intelegi si sa-ti dai si seama cat de iresponsabil ai reusit sa te comporti intr-un caz in care a fost ABSOLUT IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Multa sanatate fiindca in mod absolut sigur vei avea nevoie de aceasta urare!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu zi mersi dacă nu ajungi la spital la câte pilule ai luat... Pentru oameni ca tine mai că aș ruga ministeru să bage educație sexuală în școli, nu se poate așa ceva să fii în halu ăsta de paralelă și iresponsabilă. Vă apucați de sex și habar n-aveți nimic de el

| inflicted a răspuns:

Asta e pur și simplu inconștiență...

| madalinapintiliemaria a răspuns:

Mulțumesc că mi-ati relatat toate acestea! O să regret mult cele făcute... sper să fiu bine.

Și în cat timp credeti ca imi va veni menstruatia după așa prostie(2 pilula)?