| Andreeastefi21 a întrebat:

Buna! Ieri trebuia sa-mi vina menstruatia, am un ciclu regulat, am folosit prezervativ si el nici nu a ejaculat in interior. Nu eram nici in perioada fertila. De ce sa-mi intarzie, exista riscul unei sarcini? Va multumesc. (Mentionez ca ma dor sanii de cateva zile)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Urmatorul raspuns a fost postat de multe ori la intrebari similare si este perfect valabil si in acest caz particular, al tau.
Fiindca in situatia descrisa teoretic a fost practic IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina si mai ales in cazul in care sexul a fost intretinut intr-o zi infertila, atunci in astfel de conditii rezulta ca in mod cert si sigur este vorba doar de o ''mica'' dereglare a ciclului menstrual.
Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara/sa se produca tulburari mai mici sau mai mari in procesul de functionarea corecta si normala a glandelor endocrine si ca atare sa apara dereglari in activitatea hormonala. Dereglarile hormonale la randul lor vor provoaca modificari de lungime a ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual uneori poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca nu exista intarziere in pornirea menstruatiei fata de data calculata din moment ce practic sangerarea a si inceput. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca atunci cand apar abateriile de lungime a ciclului menstrual, pot prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni (in cazul ciclului dereglat) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
S-a constatat ca deseori, astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca astfel de ''intarzieri'' se produc repetat si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca femeia care are astfel de probleme, sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Fiindca nu a ajuns sperma in vagin in urma actului sexual amintit se poate aprecia ca este cu totul exclus sa poata fi insarcinata. Daca sangerarea menstruala care se va produce in mod cert, negresit, avand in vedere simptomele premenstruale existente, se va desfasura la fel ca si celelalte menstruatii de pana acum, in acel caz NU va mai exista niciun motiv de a mai fi ingrijorati. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Chiar si in cazul ciclurilor regulate, pot aparea mici diferente de +/- 2 zile, care sunt considerate normale.
Este adevarat ca ciclurile regulate pot deveni neregulate, dar din moment ce exista tensiune la nivelul sanilor, deci exista semne ale sindromului premenstrual, atunci poate fi vorba de o mica diferenta care nu ar trebui sa te ingrijoreze.
Numai bine!