| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua ...numele meu este dana si am aproape 25 de ani.am o relatie cu actualul meu iubit de 6 luni(el are 32 ani). stam impreuna de 5 luni singuri.toate erau bune si frumoase pana in clipa cand fosta lui prietena a inceput sa ne streseze cu tel... ulterior sa imbolnavit la plamani si el ia acordat un mik ajutor(au fost 7 ani impreuna dar s-au despartit mai mult din cauza geloziei ei excesive). era despartit de ea dinainte sa ne cunoastem .apropo...lucram impreuna in acelasi complex(eu cu iubitul meu). nu pot sa sp ca s-a schimbat radical ca as minti...problema mea este ca desi se poarta la fel de frumos cu mine si imi face toate placerile si cadouyri...etc...de 2 luni si ceva...nu mai avem intimitate...perioada asta dateaza de cand fosta lui prietena sa imbolnavit -perioada in care am fost ffff tensionata pentru ca suna intentionat in fiecare noapte ca sa ma streseze si sa ma faca sa ma despart de el deoarece ca il vrea inapoi cu orice ptre! intrebarea mea este:posibil ca el sa nu se apropie de mine mai mult pentru ca se simte putin vinovat ca m-a facut sa sufar in acea perioada? incercari au fost dar eu nu puteam raspunde cu aceeasi moneda daca ma intelegeti...asta pentru ca m-a facut sa ma inhib foarte mult.nu stiu cum sa rezolv problema... daca este o problema! tin sa mentionez ca toate in rest sunt oki...ma alinta ma mangaie dormim imbratisati dar nu si...intimitate.va multumesc anticipat. dana

Răspuns Câştigător
| daniela_5151 a răspuns:

Nu o lasa sa va desparta discuta cu el si vezi reactia lui vb sincer cu el si spune-i sa fie sincer cu tine...lupta pentru el si incearca sa il intelegi au fost impreuna totusi cam mult timp e normal intr-un fel sa-si faca griji pentru ea dar fii alaturi de el...

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai tu draga mea ii faci jocul fostei iubite. Ea pe asta se si bazeaza ca tu te vei simti tradata si incetul cu incetul va veti instraina. Daca ea este geloasa, atunci se gandeste ca si tu esti, si cum ar reactiona ea vei reactiona si tu. Daca vrei sfatul meu - nu te certa cu el, nu te inchide si nu-l indeparta ca il vei pierde. Gandeste=te ca daca voi aveti relatia de doar 5 luni - ei au avut-o 7 ani - si il cunoaste prea bine, putandu-l intoarce la ea daca si el vrea asta. Pe el il poti tine langa tine doar tu si iubirea ta, daca tu nu o faci ii faci cale libera celeilalte, cu atat mai mult ca are si probleme medicale, lucru care il poate face sa uite problemele pe care le-a avut din cauza ei... Daca de ea s-a despartit din cauza geloziei este cazul ca tu sa nu fii geloasa, ci sa te arati cat mai intelegatoare si mai concilianta ca asa vei fi superioara si vei castiga...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Dupa cum expui problema...eu cred ca este un baiat bun...nu a ramas nepasator la problema de sanatate a fostei prietene...si-ar trebui sa te bucure, nu sa te inversuneze impotriva ei si a lui...Cine stie ce probleme grave are... poate are nevoie de ajutor... el o cunoate cel mai bine si considera ca este normal s-o ajute, fara alte implicatii... Daca vroiai sa stii mai multe, trebuia sa-l intrebi ce se-ntampla cu ea si sa-i spui ca ii esti alaturi in actiunea sa...Nu trebuie sa-l pedepsesti neculcandu-te cu el...nici macar nu sti daca a gresit cu ceva...intai afla adevarul de la el...comunicati...comunicati...asta este problema voastra...luati decizii de unii singuri, fara sa aflati parerea celuilalt.
Imi pare rau sa aflu ca te bucura doar ca-ti face toate placerile si-ti ofera cadouri...in asta consta dragostea? Daca nu mai are bani sa-ti satisfaca placerile il parasesti? Te alinta si te mangaie pentru ca te simte stresata de situatie, cautand sa te protejeze...stiind ca nu vrei sa faci dragostre cu el... e mai mare si cred ca te cunoaste mai bine, decat tu pe el... Aveti o discutie civilizata despre ceea ce crezi tu...si afla adevarul despre suspiciunile tale... Tu ce i-ai daruit iubitului tau? In dragoste trebuie mai intai sa oferi si apoi sa primesti! ...multa rabdare si intepciune!

| nicky a răspuns:

Nu stiu ce sa spun. Cred ca cel mai bine ar fi sa discutati si sa va spuneti amandoi pasul. Asa veti stiti fiecare ce e de facut. Spune-i ca esti nemultumita ca au disparut momente de intimitate dintre voi si mai lasa si tu putin de la tine. Probabil ca si el simte acelasi lucru ca si tine numai ca nu are curajul sa deschida subiectul. Bafta!

| mariazet45 a răspuns:

Daca pana acum ati avut relatii normale si acum nu mai aveti s-ar putea sa se fi intalnit cu fosta si sa doresca sa se impace si nu stie cum sa o faca sa nu te puna intr-o situatie proasta si sa vrei sa il lasi tu. Daca tu crezi ca nu e asa el ai putea incerca sa ai o discutie serioasa cu el si sa il intrebi ce se intampla cu el iar daca iti vei da seama ca e o prloblema emotionala sau fizica ar fi bine sa il incurajezi si sa mergeti la un sexolog. E posibil sa fi avut o relatie cu cineva [fosta]si sa fi capatat vreo boala transmisibila si ii e teama sa nu te imbolnaveasca si pana scapa incearca sa te refuze. Oricare din variantele de mai sus ar trebui sa te faca sa ai o discutie serioasa cu el si sa ii explici ca daca va iubiti cu adevarat si doriti sa fiti impreuna se rezolva orice problema, ca daca nu se intampla asta nu e un capat de tara, dar ar trebui rezolvata aceasta problema si esti dispusa sa astepti sa se vindece indiferent ce are.

| zu a răspuns:

Vorbeste cu el..si rezolvati problema..totusi ei au fost 7 ani impreuna si poate inca nu a reusit sa o uite si tine la ea. mai bine aveti o discutie si incercati sa rezolvati problema.