| MihrimahAndreea a întrebat:

Pe 28 martie am intretinut 2 acte sexuale neprotejate. Tot de 2 ori si-a dat drumul in mine. Ultimul ciclu menstrual l-am avut pe data de 19 martie. Luni si astazi am facut 2 teste de sarcina si mi-au iesit negative. ciclul menstrual trebuie sa mi vina in mod normal dupa data de 19. mentionez ca nu este regulat. Acum 2 luni mi a venit pe 23-24-25'26 nu mai stiu exact. Este posibil sa fie prea devreme sau sa nu fiu insarcinata? Imi doresc foarte mult.

Funda

2 răspunsuri:
| corbulalbros a răspuns:

In cazul in care ultimul ciclu menstrual a inceput prin menstruatia din data de 19 martie, atunci in data de 28 martie erai in a 9-a zi a c.m. deci inaintea perioadei fertile intr-un moment in care probabilitatea de a se forma o sarcina teoretic nu depaseste un procent de maxim 10% fiindca ovulatia urma sa se produca peste 5 sau 6 zile (in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile) iar spermatozoizii nu pot supravietui atatea zile nici in cele mai bune conditii gasite in uter. Insa in cazul unui ciclu menstrual neregulat si in cazul in care doresti sa ramai insarcinata va fi nevoiesa intretineti sex neprotejat cu ejaculare in vagin de fiecare data cel putin o perioada de minim 10-12 zile incepand din ziua a 10-a a ciclului menstrual. Spor la munca si multa sanatate.

| Petrisor_Dan_1994 a răspuns:

Cați ani ai ca te rezolv :×