| anonim007199 a întrebat:

Buna ziua, pe data de 1.06 mi-a venit ciclu si a durat pana la 6.06 si am o aplicatie pe telefon care imi calculeaza cand este perioada de ovulatie cand imi vine etc. si mi-a aratat ca trebuia sa vina pe 20.06 si nu mi-a venit, am întârziere 3 zile dar am sani umflați si ma doare jos. Totuși ciclul trebuie sa fie de 28 de zile mi se pare ciudat sa-mi vina la 20 de zile din nou. Sa-mi fac griji? Sau este doar o întârziere? (Am avut contacte sexuale in perioada asta si am 19 ani ). Mulțumesc.

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Pai in aplicatie, TU esti cea care trebuie sa introduca lungimea ciclului menstrual astfel incat aplicatia sa iti calculeze perioada fertila si initierea urmatorului ciclu pentru ca aplicatia nu poate sa ghiceasca lungimea ciclului tau menstrual.
Pentru a determina lungimea ciclului, numara totalul de zile in cazul ultimelor 3 cicluri menstruale cel putin, ziua 1 fiind prima zi de sangerare, iar ultima zi fiind ziua anterioara urmatoarei sangerari menstruale.
Majoritatea femeilor au un ciclu menstrual de 28-35 de zile, dar este normal sa fie oriunde intre 20 si 45 de zile.
In cazul in care numarul de zile este mereu acelasi, cu diferente de maxim +/-1 zi, atunci ciclul tau este unul regulat si se poate calcula atat perioada fertila cat si ziua in care se asteapta sa inceapa urmatorul ciclu.
Daca diferentele sunt egale sau depasesc +/- 3 zile, atunci ciclul tau este unul neregulat si NU se pot calcula datele corecte in ceea ce priveste CM.

Numai bine!