| rosirtep a întrebat:

Am avut doua contacte sexuale neprotejate cu iubita mea luna aceasta. Primul a fost în ultima zi de menstruatie, iar al doilea, acum vreo 2 săptămâni. (Niciunul nu a durat decât câteva secunde, nu am ejaculat şi nici nu era în perioada cea mai fertilă). Doar ca de câteva zile mi-a spus ca o doare puţin când apasă pe sâni, în părţile laterale, înspre subrat. Aşa ca am început să ne facem griji, mai ales eu, deşi nu există niciun alt semn de sarcină.
Şi am cumpărat un test de sarcină. Mâine ar trebui să îi vină ciclul, dar nu simte nimic şi presimt ca nu va veni la timp oricât de mult mi-aş dori...
Mâine dimineaţa am zis ca ar fi bine să facă testul. Cum poate influenţa faptul ca e pe ciclu(cel puţin pe calendar) rezultatul? Când să îl facă? Durerea de la sani poate fi din cauza ca se apropie ciclul, deşi nu a mai simţit-o până acum?
Credeţi ca poate fi, Doamne fereşte, gravidă?
Aştept răspunsuri detaliate şi ofer funda!
Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu conteaza lungimea actului sexual ca durata, poate fi de ajuns si o singura intomisiune a penisului in vagin si daca acesta are pe gland urme de sperma iar femeia in acel moment este in perioada fertila exista posibilitatea de a lua nastere/a se forma o sarcina. Se poate afirma ca primul dintre cele 2 contacte, incercari de sex sau ce or fi fost au avut loc sigur in afara perioadei fertile, dar/insa cel de-al 2-lea daca a fost cu circa 2 saptamani inainte de menstruatie ar putea naste/ridica niste semne de intrebare deoarece s-ar putea sa se fi produs in imediata apropiere a perioadei de ovulatie. Probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini devine aproape imposibila doar in cazul in care nu a fost in perioada fertila si penisul tau nu avea urme de sperma. Durerea de sani de obicei reprezenta una dintre semnele premenstruale mai ales in apropierea zilei de incepere a menstruatiei. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa se poata considera corect/valid acesta se face intotdeauna dupa minim 21 de zile de la data ultimului act sexual sau a zilei de ovulatie, deci in cazul vostru peste circa 7 zile in cazul in care pana atunci nu s-ar porni menstruatia. In orice caz PROBABILITATEA DE SARCINA teoretic este aproape IMPOSIBILA. Daca se porneste menstruatia va fi garantia certa ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format o sarcina. Multa sanatate.

| rosirtep explică (pentru corbulalbrosu):

Mulţumesc frumos pentru implicare

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sex neprotejat inseamna mereu risc de sarcina. faptul ca a durat 2 secunde sau 3 ore e irelevant.

testul de sarcina se face la 20 zile dupa contactul sexual

| sofisis a răspuns:

Dar cand ai bagat penisul in ea fara prezervativ nu ai mai spus "Doamne fereşte"?
Ma enervati la culme cu chestiile astea. Va ganditi NUMAI la voi si la placerea vosatra si apoi dupa ce ca tot ele trec prin toate chinurile in caz ca raman insarcinate, tot voi sunteti aia speriati si panicati.