| Lamento a întrebat:

Buna ziua/seara! Am si eu o nelamurire si as avea nevoie de o parere, un sfat.Am luat anticonceptionale 2 luni timp in care am si intretinut relatii sexuale. Dupa prima luna menstruatia mi-a venit in a 4a zi si m-a tinut cam 4 zile.A doua luna tot asa a venit in a4a zi dar cantitatea s-a modificat si a tinut doar 3 zile(fara zilele alea in care tot mai curge cate putin). Dupa a doua folie nu a mai trebuit sa le iau.Am mai luat si inainte si cam din a doua luna incepeam sa am dureri de sani si mi se umflau putin(imi pare rau daca suna ciudat) dar dupa ce nu le mai luam isi reveneau la normal si ca marime si durerea disparea.Tin sa precizez ca pastilele le-am luat zilnic, si in unele zile cu mici diferente de minute, iar 3-4 zile dar nu consecutiv cu cateva ore intarziere.Dar acum am cam 15 zile de cand nu mai iau si tot am dureri de sani.Acum intrebarile mele sunt: De ce continui sa am dureri? E posibila o sarcina?(stiu ca ar fi indicat un test de sarcina/sange, dar a zis sa astept luna asta sa vad daca imi vine menstruatia). Multumesc anticipat. Ofer funda.O zi/seara buna.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Tipul si compozitia hormonala a pastilei AC potrivite, o poate stabili NUMAI medicul ginecolog fiindca alegerea aceasteia se face DOAR pe baza informatiilor oferite de PROFILUL HORMONAL realizat, schitat in urma consultatiei ginecologice amanuntite, a rezultatului testului de coagulare a sangelui si a analizelor hormonale efectuate. Niciodata NU se folosesc pasitele AC dupa "ureche" sau dupa cele folosite de cunostinte, prietene, etc. fiindca este posibil sa nu se potriveasca deloc cu organismul respectiv si sa fie ineficienta sau si mai grav sa provoace dezechilibre hormonale grave. Din aceste motive trecerea de la un anticonceptional la altul se face neaparat doar cu recomandarea medicului ginecolog care te-a consultat. Fiindca exista zeci de preparate anticonceptionale cu compozitii hormonale foarte diferite, alegerea AC-ului la intamplare e similara cu "ruleta ruseasca". Incearca sa nu mai recomanzi si alta data schimbarea AC-ului in forma prezentata. Multa sanatate!

Răspuns Apreciat de Editori
| TheSuspect a răspuns:

Anumite alimente, suplimente nutritive sau medicamente pot influența eficacitatea anticoncepționalelor pe care le foloseși. Pentru a evita momentele neplăcute, am pregatit o listă cu recomandari practice pe care trebuie să le iei în calcul chiar de la prima pilulă.
Începerea foliei de anticoncepționale din prima zi de menstruație asigură protecție imediată. Dacă iei prima pilulă în altă zi a ciclului menstrual, atunci este bine să folosești metode contraceptive suplimentare în primele 7 zile de administrare.
Poți începe folia în prima duminică după apariția menstruației. În acest caz, ai următoarele avantaje: îți va fi ușor să ții minte când ai început-o și, în plus, eviți apariția menstruației în weekend, un aspect important dacă plănuiești să călătorești. Dacă alegi acest tip de administrare, pentru a te asigura că ești protejată, este recomandat ca în primele 7 zile să folosești o metodă contraceptivă suplimentară.
După un episod de gastroenterită (manifestată prin diaree, vomă, dureri abdominale etc), chiar dacă pilulele au fost administrate corect, este necesar să folosești o metodă de contracepție suplimentară pentru cel puțin următoarele 7 zile.
Cura cu suc de grepfrut și ceaiul de sunătoare reduc eficiența anticoncepționalelor. Pentru a putea conta pe efectul contraceptivului tău, ai grijă să nu le suprapui!
Utilizarea concomitentă a unor vitamine (vitamina B6, vitamina B12, vitamina C și acidul folic) și a contraceptivelor orale poate avea o influență reciprocă asupra eficacității.
Atenție și la anumite suplimente alimentare! Contracepția orală diminuează capacitatea organismului de a asimila unele vitamine și minerale (vitamina B6, vitamina B12, vitamina C și acidul folic).
Antibiotice precum ampicilina, metronidazolul, chinolonele și tetraciclina NU reduc efectul contracepției orale, pilulele rămânând la fel de eficiente chiar și în condițiile administrării simultane.
Antibioticele care interacționează cu anticoncepționalele sunt cele folosite în tratamentul tuberculozei, meningitei sau infecției cu Mycobacterium avium (cel mai des-întâlnit germene dintre bacteriile netuberculoase).
Alte tipuri de medicamente care scad efectul anticoncepționalelor includ antidepresivele și antifungicele, o parte dintre medicamentele folosite în tratarea diabetului și unele indicate pentru tratarea anxietății și a tulburărilor de somn. Discută cu medicul aceste aspecte!
Medicamentele care accelerează capacitatea de metabolizare a ficatului pot afecta eficiența pilulelor: carbamazepina, fenobarbitalul, fenitoina, rifampicina.
Pilulele contraceptive cresc acțiunea următoarelor medicamente: diazepam, antidepresive triciclice, teofilină. De aceea, în condițiile unui tratament cu aceste tipuri de medicamente, este necesară scăderea dozelor acestora.
Contraceptivele orale pot determina necesitatea ajustarii dozelor de Paracetamol și de Aspirină.
Dacă ai probleme cu greutatea, discută cu medicul despre cea mai bună metodă contraceptivă pentru tine. Contracepția orală poate avea un efect redus sau chiar anulat în cazul persoanelor supraponderale.
Contracepția orală este contraindicată fumătoarelor cu vârsta de peste 35 de ani.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile existente la nivelul sanilor se datoreaza probabil faptului ca in organismul tau se produc modificari destul de importante in urma repornirii activitatii hormonale normala de dupa incetarea folosirii pastilelor AC si in urma lipsei acelor hormoni sintetici introdusi suplimentar in organism care provocau inhibarea functionarii anumitor glande endocrine. Acele mici diferente aparute in privinta administrarii pastilelor AC la ora fixa, nu au scazut cu nimic gradul de protectie oferit de metoda in sine, astfel ca din cauza acelor intarzieri minore, formarea unei sarcini se exclude in totalitate deci absolut sigur NU poate exista o sarcina. Durerile existente la nivelul sanilor sunt cauzate de dereglarile si modificarile hormonale foarte intense carese vor produce probabil pe perioada intregului ciclu menstrual actual. Testul de sarcina il poti efectua, insa doar cu scopul de a elimina ori gand care iti provoaca temeri si anumite dubii care insa sunt absolut sigur nefondate si fara temei. Multa sanatate!

| Betty12345678 a răspuns:

E normal sa ai dereglari de genul din cauza anticonceptionalelor.

| LoredanaS19 a răspuns:

O sarcina nu e posibil având in vedere ce ai povestit tu mai sus, problema e ca unele anticonceptionale nu sunt,, compatibile " cu corpul tau si încep sa isi faca efectele adverse. Asta produce dureri de sâni, stări de rau, dereglari imense de ciclu, nu trebuie sa iti faci griji, părerea mea este sa le schimbi caci iti fac rau, încearcă sa iei alta marca si vei vedea ca va fi altfel, discută cu farmacista daca nu poti cu un ginecolog, multa bafta :*

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LoredanaS19):

Tipul si compozitia hormonala a pastilei AC potrivite, o poate stabili NUMAI medicul ginecolog fiindca alegerea aceasteia se face DOAR pe baza informatiilor oferite de PROFILUL HORMONAL realizat, schitat in urma consultatiei ginecologice amanuntite, a rezultatului testului de coagulare a sangelui si a analizelor hormonale efectuate. Niciodata NU se folosesc pasitele AC dupa "ureche" sau dupa cele folosite de cunostinte, prietene, etc. fiindca este posibil sa nu se potriveasca deloc cu organismul respectiv si sa fie ineficienta sau si mai grav sa provoace dezechilibre hormonale grave. Din aceste motive trecerea de la un anticonceptional la altul se face neaparat doar cu recomandarea medicului ginecolog care te-a consultat. Fiindca exista zeci de preparate anticonceptionale cu compozitii hormonale foarte diferite, alegerea AC-ului la intamplare e similara cu "ruleta ruseasca". Incearca sa nu mai recomanzi si alta data schimbarea AC-ului in forma prezentata. Multa sanatate!