| Ramona9219 a întrebat:

Stiu ca pare ciudat sa pun o astfel de intrebare care e foarte rusinoasa dar ma macina de aproape 6 luni de zile. Merg regulat la ginecolog, PAP si testul de secretie a iesit foarte bine, am avut vaginita pe care am tratat-o cu Gynofort si Softigyn la ultimul control, acum 3 luni. Problema mea e alta, imi e rusine sa îi spun ginecologului la care merg cu ce ma confrunt. Am o relatie stabila, nu ne inselam, deci nu se pune problema de o boala cu transmitere sexuala. In momentul in care iubitul meu imi face sex oral si secreția de lubrifiere ia contact cu saliva lui ii rămâne in gura un miros/gust de ceapa. Ma spal zilnic dimineata si seara cu gel intim fara miros, nu mananc ceapa, imi schimb des lenjeria intima care e din bumbac. Ce problema am? Nu știu ce sa iau, ce sa fac. Prima data am crezut ca e de la anticoncepționale, am refăcut analizele si am trecut de la Miligest la Artizia, le-am si oprit 3 luni si tot degeaba. Ce se intampla cu mine? Ce sa fac ca sa scap de aceasta problema? Sunt disperata, viata mea este un cosmar. Va rog sa nu ma judecati, dar imi e rusine sa imi spun problema in fata unui doctor. Ce fel de problema am? Cum sa o tratez? Va mulțumesc.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi absolut sigura ca medicul tau ginecolog nu va fi surprins in cazul in care ii vei expune situatia ta/a voastra si ii vei solicita sa-ti ofere un raspuns profesional si de asemenea sa-ti indice o solutie sau un tratament adecvat de a fi urmat. Multa sanatate!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Iartă-mă, din păcate nu știu ce sa îți răspund. Doar vreau sa îți spun că nu are de ce sa îți fie rușine sa vorbești despre asta! Și dacă alte persoane de aici știu sa îți răspundă, ok! Dar e bine sa mergi și la medic sa discuți cu el fără nici o rușine! Până la urmă de aceea este medic! Iar oamenii nu au de ce sa te judece, iar dacă te judeca înseamnă că au o problema la mansarda! Deci ignoră-i!

| mdc98 a răspuns:

Te-ai gandit ca mirosul poate fi de la el din gura?

| Ramona9219 explică (pentru mdc98):

Nu are cum, doar la contactul cu zona aceea se produce mirosul/gustul. Sigur am eu o problema endocrinologica insa imi e rusine sa merg la medic, nu stiu ce sa fac, cum sa imi spun problema, la ce doctor sa merg. Imi vine sa ma sinucid numai gândindu-mă la rusinea vis-a-vis de problema pe care o am, pentru ca nu stiu cum sa ma exprim, cum sa explic, fata in fata e imens de greu. Traiesc un cosmar si toata vina e a mea, functionez gresit?

| mdc98 a răspuns (pentru Ramona9219):

Pai faci o programare la ginecolog si spui care este problema. Ce ar fi greu? Crezi ca ai fi prima cu aceasta problema cu care s-ar fi confruntat?

| nicoleta279393 a răspuns:

Eu zic ca mai bine vorbesti cu doctorul decat sa intrebi pe un site. Doctorul ar stii cel mai bine ce sa iti faca, nu trebuie sa iti fie rusine, cu totii ne confruntam cu probleme ciudate.