| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani. De 3 ani ma masturbez aproape zilnic. Am avut o pauza de vreo 2 luni...iar apoi am inceput din nou. As vrea sa ma las de masturbare...dar imi e frica de urmarile daca ma las. Pot sa patesc ceva daca ma las de masturbare? Pot devenii ipotent? As vrea sa ma las pana fac 18ani. Ce se poate intampla daca ma las? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masturbrea excesiva duce la slabirea sistemului imunitar, la slabirea vederii, a memoriei si multe alte elemente negative. Parerea mea este sa te opresti atata timp cat ai cu cine sa-ti satisfaci placerile sexuale. Inca esti la o varsta frageda cand organismul se formeaza si bine ar fi sa se formeze corect si sanatos. Din punct de vedere religios as putea spune ca devine o patima de care nu te mai poti dezlipi, un viciu. Ca si drogurile, fumatul, bautura. Emai sanatos sa intreti relatii sexuale normale decat sa te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singuratate, nesiguranta si neincredere in tine, izolare fata de prieteni. Iata doar cateva motive pentru care e bine sa lupti si sa te lasi de obiceiul asta rusinos.
Cu placere, sa fii sanatos!
Te pup!

| Stefi21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista dovezi in acest sens happy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Terminati mai oameni buni cu prostia asta cu masturbarea duce la orbire si la slabirea memoriei. Acum ce sa-ti spun exprimam mai elegant o traznaie care are aceeasi valoare cu superstitia cu pisica neagra care-ti taie calea.

Din punct de vedere psihic, masturbarea POATE duce la anxietate, singuratate, nesiguranta, izolare. POATE, dar NU duce decat in rare cazuri la asa ceva.

11 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Masturbarea devine periculoasa doar atunci cand devine obsesiva, cand nu te gandesti decat cum cand si unde s-o faci, cand deviaza intr-un comportament public sau obscen si cand o faci intr-un mod in care iti poate afecta penisul. Ma refer aici la stimularile electrice, la practicile sado maso etc.

Atat timp cat te masturbezi o data pe zi, intr-un mod cat se poate de normal, n-are de ce sa-ti dauneze.

E bine sa mai faci si pauze ca masturbarea sa nu devina plictisitoare in timp. N-ai nici un avantaj sa te lasi pana la 18 ani dar nici vreun dezavantaj, totul depinde de tine.

Iti dau insa un sfat pentru ca esti inca in crestere. Sa nu folosesti inele pentru penis, din acelea care se pun la baza penisului. De altfel specialistii nu recomanda astfel de inele nici unui barbat cu erectie normala. Folosirea inelelor iti pot afecta in timp posibilitatea de a mai avea o erectie normala fara aceste inele.

Poate ca n-ar fi rau sa nu te mai masturbezi chiar in fiecare zi. Stii cum se spune ca unele excese duc la monotonie.

| Felys a răspuns:

Mai bine te-ai lasa de fumat eventual, decat de masturbare, sau de droguri in caz ca te-ai apucat, de masturbare nu e cazul sa te lasi chiar de tot

| Danysan a răspuns:

Ahahah amice poti sa te lasi fara grija nu patesti nimic -Eu zic sa o faci mai rar ca e mai bine...

| Crissu3005 a răspuns:

laughingNu patesti nimic daca te lasi de acest "sport". Chiar nu ai de ce sa te ingrijorezi.Masturbarea e doar un mod de a te satisfacelaughingsi nu vei deveni impotent...chiar poti sta linistit

| NickName01 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic rau. Este o datorie morala sa te respecti mai mult...
Dimpotriva, organismul va fi mai puternic, mai echilibrat!
Vezi de exemplu sportivii... De ce crezi ca practica abstinenta? happy

| Roxxanne a răspuns:

Pai nu e rau daca te masturezi, si nu e rau nici daca nu te masturbezi. Impotent sigur nu devii pentru ca nu te mai masturbezihee hee

| Alexu9696 a răspuns:

Nu are nimic si nu e nicio problema ca faci asta, toti baieti si fetele fac asta, important e sa nu faci asta in public sau obsesiv...

Stai linistit!

| Stefi21 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca te lasi.Prima data cand aud lucrul asta.Sunt unii care spun ca masturbarea ar fi daunatoare, oameni religiosi mai precis, dar sunt si altii care pretind ca ar fi sanatoasa. Dupa cum vezi sunt fanatici de ambele parti.Masturbarea nu e nici buna nici rea.Nu trebuie sa te lasi.Trebuie doar sa iti gasesti o prietena happy

| Siegfried a răspuns:

S-ar putea sa te alegi cu o viata sociala daca te lasi, dar eu nu as risca.