| anonimusmus a întrebat:

Sunt incepator, am 16 ani, iar ieri, eu si prietena mea am facut o pentru prima data, fiind amandoi virgini. Vreau sa mentionez ca prima data pusesem prezervativul pe partea opuse celei care trebuia. Dupa l am schimbat pe cealalta parte, avand putin lichid preejaculator. Care este riscul sa ramana insarcinata tinand cont ca era in prima zi dupa menstruatie si a avut loc o singura penetrare fara ruperea himenului?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, insa care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) CONDITIA PRINCIPALA pentru ca o fata/femeie sa poata sa ramana insarcinata in urma intretinerii unui sex neprotejat, trebuie ca ea in acel moment sa fie in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Sarcina poate sa se formeze NUMAI in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie + ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei, care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma. Sarcina NU poate sa se formeze prin intermediul lichidului preejaculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In concluzie probabilitatea de a ramane insarcinata este 0% mai ales daca acea penetrare a fost intretinuta intr-una dintre zilele situate in afara perioadei fertile. Multa sanatate!

| Asdfg123n a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai si de exemplu perioada aia de ovulaatie, cand este?
P.S-Daca arunci prezervativul era insotit si de putina sperma, care ar fi riscul in peerioada dupa menstruatie?

| Chirs69luci a răspuns:

Pai nu e nici un risc

| Chirs69luci a răspuns:

Nu ai de ce sa Îți faci griji