| anonimă627000009 a întrebat:

Bună ziua! Sunt într-o dilema și as dori sa ma ajutați. Am întreținut sex neprotejat în primele doua zile înainte de ovulație (perioada fertila), dar nu a ejaculat în mine (nu sunt sigura ca a fost totul curat asa ca m-am curatat cat de bine am putut) și in prima zi după ovulație, a ejaculat în mine, m-am sters si m-am curatat dar exact la 2h după contact am luat pilula de a doua zi. Este posibil sa rămân însărcinată? Doresc răspuns cât de cât concret. BTW suntem adolescenți de 16 ani.

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Pastila de a doua zi are efecacitate maxima numai daca este administrata INAINTE de eliberarea ovulului.Administrata chiar si la 1 minut dupa ovulatie, exista in continuare sanse ca ovulul sa fie fecundat.

Toate actele au fost intretinute in perioada fertila.In cazul celor de dinaintea ovulatiei, nu ai certitudinea ca spermatozoizii nu ar fi ajuns in vagin, deci si in cazul lor ar exista un risc, cel putin ipotetic, de sarcina.La fel exista riscuri de sarcina in cazul actului intretinut in ziua imediat urmatoare ovulatiei.Asta este pentru ca ovulul traieste 6-12 ore (maxim 24 de ore) de la eliberare, deci si ziua dupa ovulatie se considera fertila, deoarece sunt sanse mari sa existe un ovul viabil. Avand in vedere ca spermatozoizii au ajuns in vagin, exista sanse ca ovulul sa fi fost fecundat, deci daca observi ca vei avea intarzieri ale menstruatiei, iti faci un test de sarcina trecute 21 de zile de la act.

Ca o nota, pastila de a doua zi are ca efect advers o sangerare anormala dupa 5-10 zile de la administrare.Aceasta sangerare NU este menstruatie si nici nu reprezinta confirmarea sau infirmarea eficacitatii pastilei, fiind doar un efect advers si atat.