| alis_7981 a întrebat:

sunt noua aici si as dori sa primesc mai multe sfaturi de la dumneavoastra!
Eu si sotul meu ne-am hotarat ca ar fi bine sa facem un bebelus, am folosit timp de 1 an si jumatate plasturi antibebe acum am 3 saptamani de cand nu mai folosesc si am avut contacte sexuale neprotejate aproape in fiecare zi chiar de 2 ori pe zi! o prietena ma sfatuit sa merg la farmacie sa iau niste vitamine cu acid folic, am fost si doamna farmacista mi-a recomandat Pregnacare original si sa iau cate o pastiluta pe zi! este posibilitatea sa raman gravida imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor? de 2 zile am dureri de spate jos si dureri de burtica, ovare si niste junghiuri in abdomen si nu stiu de la ce ar fi!
Astept sfaturi de la dumneavoastra pentru ca nu prea stiu prea multe despre o posibila viitoare mamica, ce ar trebui sa fac sau nu ca sa pot ramane gravida! imi doresc enorm un bebe! va multumesc mult! astept sfaturi multee!

Răspuns Câştigător
| BRG a răspuns:

Sărut mîna Găbița multă sănătate, și Dumnezeu să te ajute să ai un bebe frumos și sănătos, ăsta este cel m ai important lucru, ca el sau ea să fie sănătos.

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu ma pricep deloc la aspectul asta si s-ar putea sa fie o prostie ceea ce iti scriu, dar am auzit acum ceva timp (nu mai stiu unde) ca nu prea e indicat sa ramai insarcinata imediat dupa folosirea anticonceptionalelor, pentru ca exista riscul sa nasti un copil cu probleme. Cel mai bine este sa ceri sfatul ginecologului asa cum ti-a spus si liviu, nu sa te astepti la raspunsuri pertinente de la niste copii de 12-15 ani, asa cum sunt majoritatea celor care scriu pe aici.

| liviu42 a răspuns:

Cel mai sigur fa niste analize si un control ginecologic, nu sfaturi de aici.

| liviu42 a răspuns:

Doar un doctor ginecolog iti va da cel mai bun tratament dupa analize facute si va afla perioada de ovulatie in care ai sansele cele mai mari sa ramai gravida.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@Gabi87 acum esti si doctor? rolling on the floor)

Răspuns utilizator avertizat
| alexiaa a răspuns:

Salut! Eu te sfatuiesc sa faci doar dragoste si atat, fara medicamente pentru inceput.Nu isi au rostul. Daca faceti dragoste 6 luni si nu se intampla nimic, doar atunci se pune problema de o posibila infertilitate.Iti doresc sa ai parte de ceea ce-ti doresti!

| alexiaa a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca da, poti sa ramai insarcinata imediat dupa ce intrerupi tr cu anticonceptionale. Legat de durerile pe care le ai, nu sunt de la o eventuala sarcinahappyAr mai fi ceva...sa nu incepi sa te stresezi daca nu ramai insarcinata in prima luna, stresul dauneazahappy

| CrySsa_4535 a răspuns:

De obicei este recomandata o pauza de 3 luni pana sa incerci sa faci bebe daca ai folosit anticonceptionale.

| alis_7981 explică:

Ok am sa tin cont de cea ce mi-ai zis alexis, multumesc! si liuviu am sa trec si pe la un control ginecologic foarte curand! mersi!

| alis_7981 explică:

Multumesc din suflet Cristi_din_bucuresti!

| alis_7981 explică:

Mda.doctor din parti.acest gabi87 e lipsit de bun simt!

| alis_7981 explică:

Deci pana la urma durerile care le-am avut se agravase si se mai adaugase si alte dureri pana cand am ajuns la urgente si internata din cauza infectiei urinare si virozei pulmonare!