| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor daca am 17 ani si sunt pregatita sa concep un bebelus cu sotul meu... este bine sa iau acid folic? Si cit timp se ea, si cam la ce pret este in lei MD.

23 răspunsuri:
| William a răspuns:

De ce ai vrea sa bei acid fluorhidric? Nu stii ca este caustic asupra pielii si mucoaselor? Si in plus sistemul de alarma al organismului semnalizeaza durerea la cateva ore dupa leziuna produsa de acid si durerea nu poate fi liniștită nici măcar de calmante puternice ca morfină sau fentanil. Cand spui lei MD te referi la lei moldovenesti sau la monede dragon din metin2?

| Ariana0045 a răspuns (pentru William):

Eeii eu n-am zis ca vreau sa beau, am intrebat daca este bine? cinteste mai atent intrebarea te rog.

| William a răspuns (pentru Ariana0045):

Daca nu il bei cum il iei? Ti-l injectezi?

| Laura a răspuns:

Eu îți recomand acid sulfuric.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Iti dai seama ca stie ce e acidul sulfuric si ca raspunsul e unul ironic, era evident

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

La 17 ani ai sot? cum naiba straight face

| Ariana0045 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da am sot. uite asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Ariana0045 a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Mai fato ce tii de mirare? Aoleu sot la virsta asta? Habar nu ai ce scrii! doar am cerut o parere daca e bine sa iau acid folik la virsta asta dar nu sa-mi zici tu de ale tale,, Nu stau in concubinaj nu-ti fa griji, si minte am foarte multa.

Răspuns utilizator avertizat
| peticel20 a răspuns:

Este cam devreme sa faci un copil la varsta asta, vezi sa nu regreti pe viitor.In ceea ce priveste acidul folic : trebuie facut un tratament de vreo 3 luni de zile inainte de concepere si pe perioada sarcinii trebuie luat. Ajuta foarte mult si te scapa de complicatii, dar doar doctorul ginecolog iti poate spune cantitatea si cat timp trebuie sa iei.In privinta pretului se invarte in jurul la 15-20 de lei(depinde de unde le iei si de ce alte vitamine are in compozitie.)Multa sanatate si o seara buna!

| Sory12 a răspuns:

Dupa parerea mea si iarta-ma ca iti spun este o decizie cam proasta.Eu cred ca o sa regreti pe viitor aceasta fapta si eu ti-as recomanda sa renunti la gandul asta pentru ca este mai bine pentru tinehappy dar daca tu vrei asta nu te pot obliga sa nu o faciwinking!

| Ariana0045 a răspuns (pentru Sory12):

Mersi dar nu renunt la acest gind! Sunt casatorita nu-l fac in buruiene cum se spune in popor...

| Sory12 a răspuns (pentru Ariana0045):

Bine daca asta e decizia tu nu am ce faceewinking

| Ariana0045 a răspuns:

Eeii voi fetelor nu stiu voi ce virsta aveti, dar eu cred ca nu conteaza la ce virsta te mariti, dar conteaza daca poti sa te tii tu pe picioarele tale deja, nu sa astepti intretinerea parintilor. Daca mam maritat la 17 ani si vreau sa fac un copil asta nu inseamna ca e devreme, eu consider ca e destul de normal. Cind ambii parteneri sunt deja pe picioarele lor atunci poftim maritate...nui de acord cineva cu mine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ariana0045):

Si cum esti pe picioarele tale cand nici macar n-ai facultate? happy

| Ariana0045 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca ai facultate atunci te tii mai bine pe picioare da? Eu ma simt multumita si fara facultate ok? Stiu ce este aia viata si ce inseamna o greutate, am trecut prin multe chiar daca am 17 ani! Sa fie clar pentru toti. Si daca vrea cineva sa ma ajute cu un raspuns, atunci astept raspunsuri la tema data dar nu sa-mi ziceti voi mie de ale voastre ca cum la 17 ani te-ai maritat? UITE ASA MAM MARITAT. CLAR?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ariana0045):

"m-am maritat" se scrie corect

Răspuns utilizator avertizat