| elenaganea a întrebat:

Buna ziua!
Sunt studenta si am 20 de ani. Tin sa mentionez ca recent am incheiat o relatie de 2 ani, fiind virgina.
Actualul meu prieten are 23 de ani si nu pot sa spun ca simt cine stie ce fluturasi in stomac(sa fim seriosi. dragoste ca-n filme si carti de austen,mai rar exista,o relatie trebuie construita).Lui ii este frica sa nu pateasca ca fostul si a tinut sa mentioneze ca nici un an nu va astepta. Iesim in acelasi grup de prieteni,il cunosc de mai multa vreme,suntem impreuna de o luna,imi cunoaste parintii si eu pe ai lui,imi face surprize placute(flori/bomboane etc.),gatim impreuna,dormim impreuna uneori,ne intelegem foarte bine cu exceptia acestui fapt legat de sex.
O luna mi se pare putin si am ajuns sa ma simt grabita tot timpul si stresata din cauza acestui fapt. Am discutat de mai multe ori aceasta problema,dar fara prea mult succes. El este si o persoana mai timida,la modul ca nu vorbeste foarte mult si nu isi exprima sentimentele verbal prea mult. Chiar nu am idee cum sa mai abordez problema.
Nu ma simt psihic pregatita pentru acest pas,iar el are impresia ca numai faptele conteaza intr-o relatie,avand in vedere ca asta e cea mai lunga relatie a lui.
Nu as vrea sa-l pierd, dar nici nu pot face pasul acesta acum.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Atunci, dacă din punct de vedere sexual el (momentan) e cât de cât satisfăcut, înseamnă că există o problemă de comunicare între voi. Și nici asta nu e bine.
Spune-i clar să nu mai insiste; dacă știe să se poarte și să-ți câștige încrederea și dragostea, va primi și ce așteaptă. Dar altfel, degeaba te presează, obține doar contrariul.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adevarul este ca nu te atrage sexual si e aiurea sa stai cu cineva asa din compromis,faza cu fluturiasi e pe bune cand iubesti pe cineva simti tot felul de chesti asa noi oamenii percep lucrurile,tu dupa ce ai terminat o relatie cu un tip care clar nu e un barbat te-ai compromis cu altul, imagineazati ce relatie plictisitoare ai ala timid, plitisitor, fara chef de viata, gelos tu simti nimic de fapt, sfatul meu lasa-l si cautati un barbat care sa te atraga sexual

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu te simti pregatita si psihic ar fi indicat sa astepti aparitia "fluturasilor". Probabil ca faci parte dintre femeile cu libidoul foarte scazut sau chiar inexistent, care vor intretine contacte sexuale foarte rare, doar cele care intra in "obligatiile" unei sotii familiste. Totul tine de mental.

| mihai69 a răspuns:

Nu îmi face impresia că ați fi compatibili din punct de vedere sexual - mai bine vă opriți acum în relația asta, nu merită investit mai mult - e inutil.
Dacă era vorba doar despre faptul că ești sau nu pregătită, era simplu. Dar dacă tu ai fi avut un libido apropiat de al lui, ai fi acceptat măcar să faceți ceva peting până îți faci curaj să treci și ultimul prag. Din cele de mai sus însă rezultă că tu nu ai chef de sex de niciun fel (cel puțin momentan). Iar el... dimpotrivă, are prea mult.
Crezi că asta se va schimba vreodată? Dacă nu, atunci cum vezi tu relația asta peste 10 ani? nu-i așa că îmi dai dreptate?

| elenaganea explică (pentru mihai69):

Buna Mihai,
La etapa cu pettingul am ajuns insa mai departe nu vreau sa trec..momentan

| mihai69 a răspuns (pentru elenaganea):

Atunci, dacă din punct de vedere sexual el (momentan) e cât de cât satisfăcut, înseamnă că există o problemă de comunicare între voi. Și nici asta nu e bine.
Spune-i clar să nu mai insiste; dacă știe să se poarte și să-ți câștige încrederea și dragostea, va primi și ce așteaptă. Dar altfel, degeaba te presează, obține doar contrariul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu vrei sa-l pierzi, nu il face nici pe el sa te astepte prea mult.

| Lovemusic03 a răspuns:

Trebuie in primul rând sa iti dai seama de sentimentele ce le simți pentru el,de lucrurile ce le faceți împreuna,de cum se comporta cu tine,pentru ca o data si o data va trebui sa faceți si acest pas, daca nu el, va fi altul si tot va trebui odata si odata, părerea mea este ca daca chiar ti la el ar trebui sa te lași dusa de val si sa încercați, ai o vârsta destul de buna încât sa faci asta, încercare moarte nu are si poate chiar va ieși ceva frumos din relația voastră, multă bafta :*