| Andreiiliuta a întrebat:

Bună ziua TPU. Am facut sex cu prietena mea, la prima ejaculare am folosit prezervativ, după aprox 20 de min la a doua ejaculare am folosit alt prezervativ iar atunci când l-am scos era puțin crăpat pe lateral, dar era puțin lichid în prezervativ. Sunt șanse sa rămână insarcinata? Menționez ca ar trebui sa ii înceapă menstruația pe 15 februarie.

3 răspunsuri:
| Ivanescucristina a răspuns:

Nu, nu are cum să rămână însărcinată deoarece nu era in perioada fertila, pe vitor ai grija dacă nu vă doriți un copil.

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Sunt putine șanse

| corbulalbrosu a răspuns:

OARE ESTE CHIAR IMPOSIBIL DE INTELES EXPLICATIA SIMPLA TRANSMISA DE ZECI DE ORI IN ACEASTA PRIVINTA?
Si anume a faptului ca in ultimele 9-10 zile din partea terminala a ciclului menstrual, adica zilele care sunt situate inaintea zilei in care urmeaza sa porneasca MENSTRUATIA, adica zilele care reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA si din acest motiv chiar si daca sperma este ejaculata in vagin in fiecare zi, si in acel caz ESTE 100% IMPOSIBIL sa poata lua nastere o sarcina. Fiindca in aceasta perioada este 100% IMPOSIBIL:
-- ca in uter sa poata sa mai existe un OVUL VIABIL din care sa rezulte o sarcina
-- si de asemenea si datorita faptului ca in aceste zile este blocat canalul cervical care face legatura intre vagin si uter si din acest motiv spermatozoizii nu reusesc sa treaca din vagin in uter.
In concluzie formarea sarcini in acest moment al ciclului menstrual devine cu totul IMPOSIBILA. Multa sanatate!