| piticull a întrebat:

astazi am facut sex cu prietena mea.
Prima data am ejaculat fiindca am fost excitat tare, mentionez ca nu am penetrato.
A doua oara, am facut sex cu prezervativ timp de vreo 10-20 minute, apoi l am dat jos sa imi faca oral, mi-a facut oral vreo 5-10 minute apoi-am luat o pauza de cateva minute, si apoi-am facut sex fara prezervativ si imi venea rpede, cand am simtit ca vine am scos penisul cu vreo 5-10 secunde inainte si-am ejaculat pe ea.
Sunt sanse sa ramana insarcinata?
Mentionez ca ei trebuie sa ii vina menstruatia pe 29-30.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul ei menstrual este unul regulat si intr-adevar mai sunt 9 sau 10 zile pana in momentul in care ar urma sa incepa menstruatia, atunci probabil ca "glontul" a vajait doar pe langa ureche fara sa va afecteze, fiindca posibilitatea de formare a unei sarcini devine foarte mica. Probabil ca sexul a avut loc la circa 2-3 zile dupa ovulatie si a trecut exact timpul in care ovulul a devenit neviabil (s-a transformat in corp galben) si din acest motiv sa nu mai poata fi fecundat. Insa poti fi absolut sigur/convins ca in vaginul prietenei a ajuns suficient de multa sperma incat spermatozoizii din ea sa ajunga pana in uter. Intotdeauna dupa ejaculare ramane in uretra o anumita cantitate de sperma consistenta si lipicioasa, dar care dupa trecerea a 10-15 minute intra intr-un proces de fluidizare devenind lichida si incepe sa se scurga incet dar sigur pe parcursul urmatoarelor mai multe ore (2-4 ore) in afara penisului. In cazul tau/vostru aceasta sperma s-a scurs direct in vagin. Insa acest intreg proces se poate produce doar in situatia in care imediat dupa ejaculare barbatul nu elimina respectiva sperma cu ajutorul unui jet de urina in urma unei mictiuni mai consistente. In concluzie, aproape sigur a ajuns sperma in vagin,,, insa probabilitatea de a mai exista un ovul viabil este destul de mic deci si posibilitatea de a se forma o sarcina devine la fel foarte mica,,, insa nu se poate exclude in intregime. Probabil va va fi de invatatura pe viitor pentru a nu repeta aceeasi greseala si a 2-a oara. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este intr-o perioada cu fertilitate medie. Tu nu spui daca intre prima ejaculare si contactul sexual neprotejat ai urinat si te-ai spalat. daca da, riscul este de 20-30%, si fiindca ai intrerupt penetrarea foarte tarziu (ar trebui sa o intrerupi cu minim doua minute inaintea ejacularii). daca nu, riscul este aproximativ dublu (fiindca cu siguranta pe penis si in in uretra au ramas spermatozoizi de la prima ejaculare.

| piticull explică (pentru Brigaela):

Dupa ce am ejaculat prima data, am facut duș si am urinat, apoi am luat o pauză de maxim 5min, si am inceput sa facem sex cu prezervativ, dupa cateva minute bune, ea s-a oferit sa imi faca oral am zis oke am dat prezervativul jos, mi-a facut oral si am mai facut o pauza ca venise cineva la usa si o sunase maicasa pe ea, apoi am inceput sa facem fara prezervativ si la vreo 2-3 penetrari am ejaculat dar nu in ea si am scos penisul cu vreo 5-10 sec inainte de a ejacula

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cam da! Sa mearga la medic, sa o consulte urgent!
Si alta data nu mai fa jonglerii din astea!
Fii mai responsabil!

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai putut s afaci sex cu ea daca nu ai penetrat-o?
Te-ai masturbat vrei sa zici, nu?

Da, a doua oara cu penetrare, sunt sanse sa ramana insarcinata!
Intotdeauna penisul elimina un lichid seminal care poate contine si sperma,,,,, iar in primele secunde cand este introdus in vagin, acele 2-3 picaturi se scurg involuntar in vaginul ei, inseminand-o, mai ales daca ea era in perioda fertila.
Asta este motivul pentru care ti se spune: intotdeauna, dar absolut intotdeauna, pune prezervativul inainte sa-l introduci in vaginul fetei si il scoti doar dupa terminarea partidei de sex!

Ups, ea chiar era in ultima zi a perioadei fertile!
Daca ciclul ei este de 28 de zile (2iulie-29 iulie) ovulatia se produce la mijloc, deci: 14-15 iulie.,,,, iar perioada fertila este cu 5 zile inainte de ovulatie si 5 zile dupa ovulatie. Deci, ultima zi din perioada fertila!

Sincer, nu am inteles cum poti sa pui prezervativ si apoi sa-l scoti, de ce ai face asa ceva?
Sexul oral se face tot cu prezervativ, ca sifilisul, SIDA, gonoreea si HPV-ul se transmit prin oral. De ceva ani s-a descoperit ca HPV-ul cancerigen provoaca cancer de col uterin la femei si cancer in gat la barbati.
Sincer, cred ca nu ai inteles importanta prezervativului, dar nah, pana nu poatesti ceva rau, nu vei invata!

| neutrino a răspuns:

Te rog sa ne explici cum ai reusit prima data sa faci sex cu ea fara sa o penetrezi,,,,, iar a doua oara, partida de sex sa dureze mai mult de 30 de minute. Sansele sunt nule.

| Emilian65 a răspuns:

Daca are ciclul regulat, nu sunt sanse sa ramana gravida.

| SergiuPhPsV a răspuns:

Da. Daca penisul a patruns in vagin deja exista sanse ca femeia sa ramana insarcinata deoarece penisul emite un lichid care contine spermatozoizi inainte de ejaculare. Dar chiar si asa, nu este sigur ca lichidul sa ajunga la ovul, deci nu se stie daca a ramas sau nu insarcinata. Eu zic sa folositi anticonceptionale daca vreti sa o faceti fara prezervativ. Dar cel mai bine este sa folositi prezervativul.

| CapraAfganistana a răspuns:

Dacă sperma nu a ajuns in vagin nu.