| JackTh3Ripper a întrebat:

Buna ziua TPU, am nevoie de cateva sfaturi. Sunt o persoana geloasa si aseara eu si iubita mea ne-am cam certat si eu ca sa nu imi arat gelozia mint. Aseara m-a intrebat ca ce este cu mine, eu incercand sa ii zic am sarit cu minciuna inainte si mi-a zis uita-te in ochii mei si spune-mi daca e adevarat si eu direct am mintit-o si dupa 20 de minute m-a intrebat ca ce este cu mine. Eu nu mai puteam sa tin si i-am spus totul, ea este acum foarte dezamagita de mine si o inteleg, ea ar vrea intr-un fel sa ma lase dar in altul nu. Tine la mine, ma iubeste foarte mult si chiar nu voiam sa stric aceasta relatie dar eu sunt genul decat sa imi arat gelozia tac si inghit dar am ajuns intr-un punct in care sa nu mai pot. Plang foarte rar, sunt o fire foarte sensibila i-am spus si ei mi-a cazut la suflet foarte mult, as vrea o casnicie cu ea dar nu stiu ce sa mai fac. I-am cerut ultima sansa si mi-a dat-o
pentru ca eu am mai mintit tot despre gelozie si m-a prins cu asta si credeti-ma o iubesc enorm de mult si nu vreau sa o pierd pentru nimic si chestia cu mintitul nu o s-o mai fac niciodata pentru ca o ranesc pe ea si pe mine in aceelasi timp. Vreau cateva sfaturi din care sa ies din starea asta, dar vreau ca si ea la fel mi-a zis ca promisiuni nu mai vrea sa auda
si asta i-a fost de final si nu stie ce va face daca sa ma lase sau nu. Deci sunt foarte suparat pe mine in primul rand si mai ales ma detest... ajutati-ma cu cateva sfaturi sa pot sa fac sa fie totul bine, dar nu vreau sa o las pentru ca tin foarte mult la ea intr-o relatie sunt foarte sensibil, pun inima in orice si intodeauna vreau sa fac sa fie bine celorlalti pentru ca asa sunt eu. Deci va rog cateva sfaturi serioase. Chiar nu vreau sa o pierd! Ce ar trebuie sa ii demonstrez?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu ea si vezi ce a suparat-o si incearca sa te stapanesti si sa intelegi ca, comportamentul tau nu-i normal si nici sanatos si daca il repeti, o poti pierde.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca iubesti pe cineva atat de mult, incat sa-l minti si sa-l faci sa sufere. Tu probabil doresti sa o controlezi si sa o manipulezi, iar asta nu-i iubire.
Cand iubesti pe cineva cu toata inima, nu o faci sa sufere!
Da-i pace, las-o sa plece daca nu te poti stapanii, pentru \ca risti sa te abandoneze inainte de a ajunge la nunta, din cauza geloziei.

| JackTh3Ripper explică (pentru Violleta2022):

Din contra nu ii controlez viata nu vreau doar ca ceea ce simteam eu in interior nu spuneam nimanui

| Violleta2022 a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Gelozia este o boala psihica, pornita din lipsa de incredere in propria-ti persoana si din dorinta de a controla si manipula persoana respectiva.
Citeste si vei intelege ce-ti spun, ca negarea nu te ajuta cu nimic, dimpotriva, te duce de rapa si-ti distruge relatia, daca nu incerci a intelegi ca, minciuna, neincrederea si suspiciunea, sunt parte din capitolul "gelozie".

| JackTh3Ripper explică (pentru Violleta2022):

Inteleg ea in seara aia mi-a spus ca vroia sa plece dar ma iubeste si vrea sa ma vada ca ma schimb increderea si-a pierdut-o si mi-a zis sa o recastig inapoi ce sa fac?

| JackTh3Ripper explică (pentru Violleta2022):

Asta fac acum ii dau si timp de gandire ca sa nu o toc la cap multumesc de sfat o zi buna

| Violleta2022 a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Discuta cu ea si vezi ce a suparat-o si incearca sa te stapanesti si sa intelegi ca, comportamentul tau nu-i normal si nici sanatos si daca il repeti, o poti pierde.

| Raven a răspuns:

Ești incoerent, n-am înțeles în legătură cu ce ai mințit și ce legătură are asta cu gelozia. Reformulează întrebarea cu mai puțină poliloghie să putem pricepe și noi ce ai făcut.

| ZyRRe a răspuns:

Sincer nu am inteles prea multe din romanul tau, ideea e ca trebuie sa iti asumi greselile si sa fii responsabil.