| ozzyyy a întrebat:

Buna ziua TPU.Am si eu o alta intrebare.cei care au citit penultima mea intrebare stiu cam despre ce e vorba.Ei bine sa va spun...trebuia sa imi vina ciclul ieri,insa nu a venit.V-am spus ca mi-e frica ca nu cumva sa fiu insarcinata, dar totusi am simptomele care le aveam cand trebuia sa imi vina ciclul.de exemplu durere de sani, crampe.
As vrea sa va intreb daca trebuie sa mai stau cu griji avand in vedere ca am aceste simptome.Mentionez ca acum sunt cam racita si am o perioada stresanta..am auzit ca si astea ar putea fi motivele intarzierii.Voi face un test de sarcina doar daca voi vedea ca intarzie si mai multe zile.Va multumesc si dau funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai dureri de sâni & crampe, acestea pot reprezenta simptome premenstruale care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Toate cele bune.

| ozzyyy explică (pentru bursuc001):

Simptomele astea le am de vreo 3 zile...de obicei asa mi se intampla. aveam simptome 3 zile apoi venea menstruatia...

| bursuc001 a răspuns (pentru ozzyyy):

Da, aşa cum spuneam mai sus, e POSIBIL ca să-ţi vină menstruaţia în următoarele zile.

Totuşi, dacă întârzie mai mult de 7 zile, atunci e o "problemă"!

11 răspunsuri:
| pinkystyleツ a răspuns:

S.ar putea cauza sa fie raceala, asa ca nu iti face probleme. Mai asteapta cateva zile si fa repejor un test de sarcina. Bafta :*!

| SunnyDay88 a răspuns:

Cand ai avut contacte sexuale? cand ti-a venit ultima oara ciclu si e regulat?

| ozzyyy explică (pentru SunnyDay88):

Da,e regulat.si am avut contact in ultima zi de ciclu de data trecuta..asta insemnand acum vreo 3 saptamani.la mine timpul dintre ultima zi de ciclu si prima zi.e de 3 saptamani..asa am de vreo 2 ani

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ozzyyy):

Nu stiu ce inseamna la tine ultima zi de ciclu. poate fi a 5 sau a 7 zi dupa ce a inceput. e important sa stiu ziua exact. ciclul se calculeaza de la prima zi a ultimului ciclu pana la prima zi a noului ciclu.

| ozzyyy explică (pentru SunnyDay88):

Draga mea.mi-a venit pe data de 1 mai, s-a sfarsit pe 4 mai.acum trebuia sa imi vina pe 25...si nici pana acum nu a venit.simptomele tot le am..si ma doare si spatele...

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ozzyyy):

In principiu nu erai in perioada fertila cand ai facut sex. sigur ciclul tau e la 25 de zile? mai asteapta pana pe 1 si apoi poti face un test de sarcina ca sa -ti iei o piatra de pe inima. n-ar trebui sa iasa pozitiv.
probabil stresul iti intarzie menstra.incearca sa te relaxezi.

ps: nu ma lua cu "draga mea" e o formula patetica sa o adresezi unui strain pe net.

| ozzyyy explică (pentru SunnyDay88):

Iti multumesc pentru ajutor si scuze daca te-a deranjat ca te-am numit asa...asa vorbesc cu oricine. insa daca mai am nevoie de ajutor, am cum sa te contactez? pe TPU nu imi da voie sa iti dau mesaje ca sunt junior...

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ozzyyy):

Poti sa-mi raspunzi la unul din aceste mesaje cand ai vreo nelamurire si o sa primesc notificarea.

insa ca sa nu mai ai griji de genul acesta protejeaza-te.

| Maddutzakiss a răspuns:

Da stresul intarzie menstruatiaincearca sa te linistesti si da daca ai aceste simptome inseamna ca iti va veni dar cel mai bine daca vezi ca intarzie in continuare ia-ti un test de sarcina si convingete daca esti sau nu insarcinata asa am patit si eu nu mi-a venit o luna si ceva am luat un test si a iesit negativ apoi m-am linistit si dupa o zi mi-a venit sper ca te-am ajuat bafta