| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema si va rog sa ma ajutati.Prietenei mele i-a intarziat ciclul o saptamana. A spus ca are crampe ca inainte de ciclu si simte ca trebuie sa-i vina.Ciclul nu a mai aparut si ieri mi-a zis ca o ustura cand se duce la baie pentru treaba mica. E clar ca a facut o infectie urinara de toata frumusetea.Intrebarea e daca e posibil sa fi ramas insarcinata.Noi am folosit tot timpul prezervativul, deci teoretic nu ar avea cum, dar accidente se pot intampla. Dupa cele 7 zile de intarziere, am facut un test de sarcina din prima urina de dimineata si a iesit negativ.Greturi,dureri de cap, spate, sani sensibili nu are.Nici senzatie de oboseala sau somnolenta.Luna asta oricum a fost extrem de stresata si obosita, i-a fost si frig foarte mult.Se poate din aceste cauze sa intarzie menstra? Daca da cate zile poate sa intarzie? Are cum sa fie totusi o sarcina? Am uitat sa mentionez ca merge foarte des la baie.Doresc ajutorul vostru si bine inteles dau FUNDA! Multa sanatate!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la o infectie urinara nu ar trebui ca menstra sa intarzie mai mult de 3-5 zile. totusi, tinand cont ca partenera ta nu a fost la medic sa-si trateze infectia imediat dupa aparitia simptomelor, e greu de spus. Totusi, intarzierea e prea mare ca sa poata fi trecuta cu vederea sau explicata dupa ureche. Examenul ginecologic o sa-i lamureasca situatia si ii va indica masurile pe care trebuie sa le ia.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pare sarcina, dar pentru certitudine trebuie sa repete testul de sarcina dupa inca 2-3 zile si sa mearga neaparat la ginecologul care o vede de obicei.

| paladyn a răspuns (pentru Brigaela):

Daca peste 3 zile fac din nou un test inseamna ca sunt deja 10 zile de intarziere. daca tot negativ iese inseamna ca se poate exclude sarcina? multumesc mult Brigaela

| Brigaela a răspuns (pentru paladyn):

Sarcina nu poate fi exclusa fara examen ginecologic.

| paladyn a răspuns (pentru Brigaela):

Asta asa este. oricum vreau sa stiu daca de la o infectie urinara poate intarzia atat.multumesc mult si o sa-ti acord funda.sanatate

| Brigaela a răspuns (pentru paladyn):

De la o infectie urinara nu ar trebui ca menstra sa intarzie mai mult de 3-5 zile. totusi, tinand cont ca partenera ta nu a fost la medic sa-si trateze infectia imediat dupa aparitia simptomelor, e greu de spus. Totusi, intarzierea e prea mare ca sa poata fi trecuta cu vederea sau explicata dupa ureche. Examenul ginecologic o sa-i lamureasca situatia si ii va indica masurile pe care trebuie sa le ia.

| adutzz a răspuns:

Buna, s-ar putea ca prietena ta sa fie racita, sau sa aiba o infectie, nu pare a fi sarcina, dar ar fi bine sa mearga la ginecolog si sa-si faca testele de sarcina in mod regulat. motivul pentru care nu a aparut ciclul poate fi si ca este forte stresata, oricum eu va recomand sa nu aveti relatii intime atat timp cat pe ea o ustura, pentru ca ii poti agrava situatia. sa mearga cat mai repede la un ginecolog.