| Amaliaalexandrima a întrebat:

Bună Ziua TPU! Am și eu o problema/întrebare. Am un calendar menstrual aplicația se numește "Calendarul Meu " probabil și unele dintre voi o folosiți. Ciclul meu menstrual durează în jur de 31 de zile. De obicei este regulat rareori am intarizeri sau vine mai repede cu o zi 2 maxim. Luna aceasta in Decembrie a început ciclul în data de 4 Decembrie și s-a finalizat in data de 6 Decembrie. Durata ciclului meu este de 3 zile. A început în data de 4 dimineața și s-a finalizat în data de 6 seara. In data de 10 am avut si un contact sexual neportejat. În calendarul menstrual ziua de ovulatie îmi arată că ar fi fost ieri adică 21 decembrie. Ieri dimineața m-am trezit cu scurgeri de sânge. Fiind speriata am crezut ca este vorba despre o sarcina...din păcate nu am reușit sa fac testul de sarcina cu prima urina ci doar cu a doua. Acesta a fost negativ (posibil sa fi dat și greș din cauza ca nu a fost cu prima urina ). Am fost foarte speriata. Am citit pe internet cum ca ar fi scurgeri de sânge în timpul ovulației sau ca ar fi fost o a doua menstruație lunara dar nu am mai avut asa ceva pana acum... sângerările au persistat pana seara iar seara aproape nu mai curgea deloc. Astăzi 22 decembrie dis de dimineața a început din nou sa curgă si nu stiu din ce cauza. As vrea sa știu un sfat de la voi care ar putea fi problema sad îmi este teama sa nu fie vorba despre o sarcina, dar chiar dacă ar fi fost vorba despre o sarcina știam ca semnele ei apar doar după minim 2 saptamani de la contactul sexual sau în unele cazuri apar sangerari chiar înaintea urmatoarei menstruații de acolo și numita sangerare de implantare care o putem confunda și cu menstruația.
Astăzi sangele meu avea și mici particule de gheata de sânge. Și am înțeles ca dacă ar fi vorba despre scurgeri de sânge ale unei sarcini nu ar conține particule de cheag de sângedeoarece doar snagele menstrualcontine asa ceva. P.S: am observt ca scurgerile sunt destul de proeminente cam ca si la o menstruație. De obicei nu am scurgeri de sange abundente ca sa folosesc tampoane cu absorbție maxima sunt la nivel mic-mediu cand vine vorba despre absorbție, dacă ar fi fost o scurgere de sânge de la ovulatie sau de sarcina nu ar trebui sa persiste asa mult și o cantitate mai măricica nu? Îmi puteti da un sfat va rog? sad îmi este foarte teama. As vrea sa stiu dacă și voi ați pățit asta și dacă e posibil sa fie vorba de menstruație și de schimbare dații find final de an...

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina a fost facut inutil si eronat, fiindca nici un test de pe fata pamantului nu-ti poarta arata o sarcian dupa 10 zile de la o partida sexuala!

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si numai cu prima urina de dimineata!

Nu exista sangerare intre menstruatii si nici la ovulatie, la o femeie normala si sanatoasa, dar poate exista sangerare aleatoare intre menstruatii cand: iei anticoceptionale, cand ai luat pastila de a doua zi si experimentezi efectele ei negative, cand ai chisturi ovariene, fibroame uterine, rani pe colul uterin sau tumori.
Sangerarea intre menstruatii nu este niciodata sanataosa si nici de bun augur.
Iti recomand sa mergi la medicul ginecolog, penttru investigatii medicale serioase.

Si repeta testul de sarcina, dar de data asta fa-l corect DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata!

| Aririn a răspuns:

Esti bortoasa vtm