| Amaliaalexandrima a întrebat:

Bună TPU! Sper sa nu ma considerați o neștiutoare dar nu am experienta când vine vorba de menstruație/ovulatie/ sarcină. Am și eu o problema. Menstruatia mea a venit la data de 4 și s-a terminat la data de 6. Am avut si un contact sexual la data de 10 (P.S: am 19 ani). Astăzi jn data de 21 Am avut ziua de ovulatie sau cel puțin asa imi arata pe calendarul menstrual. Dar dimineața când am fost la baie m-am trezit cu o sângerare. Am citit pe net si am văzut ca exista asemenea sângerări la ovulatie dar eu nu am mai avut asa ceva pana acum. Este posibil sa fie semnul unei sarcini? Încă nu s-au împlinit 2 saptamani de la ultimul contact sexual dar ma tem sa nu fie o sarcina. Ma puteți ajuta cu un răspuns sau un sfat? Va rog frumos!

3 răspunsuri:
| TeodorescuAndrei a răspuns:

Odată ce ai avut sângerări e foarte puțin probabil o sarcină. E ciudat in schimb că ai o menstruatie atât de scurtă ( 2 zile ) altă chestie erai virgină? Posibil de aia sa fi avut sângerări...dar pentru un raspuns concret si sigur consultă un ginecolog

| Amaliaalexandrima explică (pentru TeodorescuAndrei):

Bună, nu, nu eram virgina, iar menstruația mea asa durează de când eram mica de când a început prima data, niciodată nu durează mai puțin de 3 zile sau mai mult. Am aflat de pe internet ca ar exista si o a doua menstruație pe luna dar nu stiu dacă este în regula asa ceva ...am facut și un test de sarcina tot in acea zi din păcate l-am facut cu a doua urina neștiind ca am sângerări. Și a ieșit negativ, este posibil sa fi dat greș și testul de sarcina dacă nu a fost făcut chiar fix de dimineață?

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru Amaliaalexandrima):

Poți să mai incerci un test de satrcina nu sunt chiar precise mai ales facute chiar a 2 a zi după actul sexual, dar in general menstruatia are rolul de a " curăța " orce șansă de sarcină dar pentru linistea ta sufleteasca mai poți face unul iar tura viitoare...incearcă sa te protejezi, da stiu poate iți iubesti " gagicuțul " dar nu o sa iți placă daca la 19ani rămâi gravidă...