| Cristinaelena123 a întrebat:

Va rog sa ma ajuta ti. Pe 26 septembrie mi.am facut test de sarcina si a iesit pozitiv. Cum se calculează? Se pun inca doua saptamani inainte de aflarea rezultatului? 26+doua sapt inainte= acum.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta sarcinii se calculeaza adaugand 10 zile la data ultimei menstruatii. Nu se calculeaza in functie de data a care ai aflat, daca amanai testul si il faceai peste inca doua saptamani, insemna ca copilul scadea in varsta?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca te preocupa si doresti sa afli momentul exact al fecundarii ovulului, adica data precisa la care s-a format sarcina, trebuie sa scazi 14 zile din data la care ar fi urmat sa se produca menstruatia in cazul in care ciclul tau menstrual este/a fost regulat. In cazul in care ciclu menstrual a fost neregulat, momentul exact de producere a ovulului nu se poate determina si intr-un astfel de caz momentul producerii sarcinii se poate doar aproxima in functie de data de incepere a ultimei menstruatii avute la care sa se adauge circa 2 saptamani. Data la care ti-ai efectuat testul de sarcina NU are absolut nicio valoare/relevanta in privinta momentului la care s-a produs fecundarea ovulului. Sanatate!