| IonelaBejenaru a întrebat:

va rog sa ma ajutati sunt in panica...am luat 19 pastile din 21 si am facut pauza de 7 zile dupa ultima pastila, apoi in a 2 zi dupa ce am luat prima pastiluta am avut contact sexual neprotejat, este riscul ca sa fii ramas insarcinata din cauza acelor 2 pastile omise?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este prima data cand cineva aduce in discutie o asemenea problema. In mod logic daca a inceput in acest timp si ai avut o menstruatie normala nu ar fi nicio problema deoarece hormonii ce au lipsit prin nefolosirea celor 2 ultime pastile au grabit de fapt menstruatia.Reluarea administrarii pastilelor de AC in a 8-a zi de la momentul ultimei pastile administrate, ar trebui sa asigure protectia exact la fel ca si in cazul in care totul ar fi decurs in mod normal.Te sfatuiesc sa-l intrebi pe medicul tau ginecolog deoarece doar el poate raspunde cu precizie. Multa sanatate.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-as sugera sa folosesti INELUL NUVARING un contraceptiv pe baza de hormoni care functioneaza exact pe acelasi principiu ca si pastilele AC insa cantitatea de hormoni emisa in organism este nici pe jumatate cantitativ. Inelul fiind folosit intravaginal hormonii emisi in mod continuu trec direct in sange prin mucusul ce acopera peretii vaginului astfel nu mai pot apare unele neajunsuri provocate de pastilele AC administrate pe cale orala sau un incident ca cel patit de tine.Citeste materialul si vizioneaza filmele documentare de prezentare.http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/