| euforick a întrebat:

Zilele trecute am facut dragoste cu iubita mea dar la final cand sa ejaculez nu mai aveam prezervativul pe "cap". a ramas in vaginul iubitei... L'am scos insa ca sa fim siguri am fost la farmacie sa luam escapelle( pilula de'a doua zi). Am hotarat ca daca tot va lua aceasta pilula sa o facem fara prezervativ dupa care sa ia pilula. Tin sa precizez ca am facut'o dupa aceea fara prezervativ iar la vreo 12-13 ore de la primul contact a luat pastila. Se simte bine, a avut putine ameteli si dureri de burta ceea ce este aproape normal. Ceea ce vreau sa va intreb este daca va mai avea efect pastila chiar daca nu a fost luata dupa primul act ci la vreo 12 ore timp in care am facut'o fara sa ne mai protejam si am evitat sa ejaculez inauntru, ea fiind in perioada cea mai fertila. As dori raspunsuri cat mai sigure si cu atat mai mult daca ati fost in aceeasi situatie luand pilula de'a doua zi dar dupa mai multe contacte sexuale si ati avut parte de neplacerea de a ramane insarcinata. Va multumesc frumos!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pilula de a doua zi nu se ia dupa ureche ci numai la indicatia ginecologului, dupa consult ginecologic. De aia ii si zice "de a doua zi": ca sa ai timp sa ajungi la ginecolog.
Ginecologul individualizeaza recomandarea in functie de perioada ciclului menstrual si de antecedentele persoanei. Recomanda fie Escapelle, fie Postinor, modifica intervalul, etc. Asa ete eficienta la maxim pilula de a doua zi (scade cu 75% riscul de sarcina). Luata dupa ureche, poate sa nu aiba nici un efect.
In plus, tinand cont ca este o bomba cu hormoni si ca efectele adverse se vad de-abia dupa o vreme si pot persista luni si ani de zile, ginecologul ii stabileste femeii un calendar strict de consulturi: la o luna, la trei, la sase (minim).
Asadar, in acest moment e imposibil de spus ce sanse de sarcina are prietena ta sau ce risc de a ramane cu sechele pe termen lung. In momentul de fata este urgent si imperios necesar sa o vada ginecologul.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nici un anticonceptional, nici macar cel de urgenta, nu se ia asa, din auzite, sau citite! Pentru o eficienta maxima, dar si pentru a evita afectele secundare negative adverse, este OBLIGATORIE consultatia la medicul ginecolog, care va prescrie cele mai adecvate pastile, si va va mai si oferi sfaturi utile pentru viitor!

| maya_1225 a răspuns:

Eu cand am fost la farmacie mi s-a spus ca pot sa iau pastila in interval de 72 de ore adica 3 zile, deci e la timp, parerea mea, nu aveti de ce sa va faceti mari probleme.

| euforick explică:

Da, inteleg si stiu lucrul acesta ca nu se ia din auzite sau citite dar ceea ce s-a intamplat a fost vineri seara, sambata nu stiam daca era vreun cabinet deschis iar asteptand pana luni aveam o oarecare teama si nu ne'am fi asteptat sa se intample asa ceva.
Totusi nelamurirea mea era alta si voi aratand ca aveti cunostinta despre acest lucru mi'ati putea raspunde daca pilula are acelasi efect chiar daca a fost luata la "timp" dar inaintea mai multor contacte sexuale si nu a unui singur contact. Va multumesc inca o data