| George0508 a întrebat:

Buna, daca prietena mea a luat pilula de a doua zi, deoarece am făcut-o in perioada fertila, acum am făcut-o cu 3-4 zile înainte de a veni menstruația, dar n-am ejaculat înăuntru, pastila de a doua zi protejează toată luna aceasta pana ii vine?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! pastila de a doua zi nu protejeaza nimic, fiind o bomba hormonala care "explodeaza" doar acel ovul fecundat.

Pastila de a doua zi NU este anticonceptional, deci nu protejeaza nimic!

| sofisis a răspuns:

LOL. Nu. Pilula de a doua zi NU e contraceptiv de durata. Acopera doar un act sexual neprotejat.
Dar daca tot aveti viata sexuala regulata de ce nu mergeti pe o metoda de contraceptie? Inel, prezervativ, pastile...

| Miruna333 a răspuns:

Faceti sex dar nu aveti habar de contraceptie... Informati-va inainte sa treceti la actul sexual.

| GeorgeCazan a răspuns:

Deci rămân siderat de unele întrebări. De ce crezi ca ii zice pastila de a 2-a zi? E DOAR PENTRU O URGENTA.
Are și prospect, la naiba, citiți-l.
Doamne câți analfabeți funcționali.

| Fonk a răspuns:

Spune-i prietenei tale că trebuie să bage pastile la fieare tură.