| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Bunaaa! Daca am mucusul cervical mai cremos asa, ca o lotiune, inseamna ca ma apropii de perioada fertila? Am avut partide sexuale acum 2 zile si stiam ca nu sunt la ovulatie, dar acum ma simt din ce in ce mai umeda, iar cand ma verific, observ ca mucusul cervical e asa, ca o lotiune gen. Mai astept pana la ziua ovulatiei? Sa mentionez ca eu sunt acum in a 14 a zi cam asa (ultimele 2 menstruatii au durat 30 de zile).
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala alba, cremoasa, este specifica perioade infertile, ea modificandu-se in perioada fertila, devenind transparenta, mai fluida si elastica, ca albusul de ou.
Dar unor femei le este greu sa determine aceasta perioada doar judecand dupa secretia vaginala si este de inteles din moment ce in unele cazuri, diferentele pot fi greu sesizabile, mai ales atunci cand exista un dezechilibru hormonal.

Daca si de data aceasta, ciclul ar fi de 30 de zile, perioada fertila ar fi intre zilele 12 si 17 ale ciclului, ambele zile inclusiv, iar ovulatia s-ar produce in ziua 16.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Aaa ok
multumesc mult.
incepusem sa ma gandesc daca ma imi greseste aplicatiahappy ca am avut relatii sexuale neprotejate cu finalizarea inauntru si eram curioasa daca sunt sau nu la ovulatie
multumesc!

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Daca ai introdus datele corecte si ciclul tau va avea aceeasi lungime, atunci informatia din aplicatie este una corecta.
Dar daca inainte aveai un ciclu neregulat, trebuie sa ai grija in urmatoarele luni, pana esti sigura de regularitate.
Trebuie sa iei in calcul faptul ca spermatozoizii traiesc in vagin maxim 5 zile, de aceea perioada fertila cuprinde 4 zile inainte de ovulatie.In ziua ovulatiei, poate exista un spermatozoid din ultimele zile care sa fie inca viabil si sa poata fecunda ovulul.De aceea este bine sa ai grija in timpul tuturor zilelor din perioada fertila, maxim 1 zi dupa ovulatie.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Am avut intr-adevar o menstruatie destul de neregulata pana prin februarie. acum imi vine mai devreme sau mai tarziu cu maxim o zi (29-30-31 de zile)
am facut si eu un calcul si cea de a 12 a zi era zi nefertila si de aceea mi-am si permis sa "ma risc"
cred ca o sa mai astept inca 4 zile ca sa imi verific iar mucusul cervical sau sa fac un test de ovulatie. oricum nu am de ce sa ma stresez pana la urma laughing

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Daca inainte aveai un ciclu neregulat, mai bine daca poti confirma cu un test de ovulatie, dar repet, trebuie sa iei in calcul si cele 4 zile anterioare ovulatie, cat si ziua dupa.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mucusul isi schimba consistenta in perioada fertila, iar temperatura bazala creste.
Fiind in ziua a 14-a cand menstruația ta este de 30 de zile, pot spune ca esti in plina perioada fertila, ovulatia producandu-se in ziua 15-a.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Violleta2022):

Tocmai ce am spus ca mucusul meu are consistenta unei lotiuni, nu a albusului de ouhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consistența albușului de ou crud indică ovulația...deci în aceste condiții nu ești încă la ovulație.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru anonim_4396):

Buuun. deci sanse slabe de a ramane gravidalaughing multam fain!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Nu te lua după asta... Poți rămâne însărcinată dacă faci neprotejat chiar și în apropierea ovulației. happy

| ioanaaaaa4333 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu daca sunt in apropierea ovulatiei. sunt acum in ziua 15 si mai am asa dureri abdominale scurte. cred ca ma anunta corpul ca urmeaza perioada de ovulatie, ca si mucusul cervical devine mai clar