| Anastasia76 a întrebat:

Bună tuturor!
Am o întrebare legata de eficienta pilulei EllaOne în cazul meu. Am ajuns să iau aceasta pastilă la o oră după contactul sexual deoarece prezervativul s-a rupt. Având un ciclu neregulat (33, 32, 29, 31, 33, 26 zile-ultimele 6 cicluri, maximul fiind de 40 de zile) am estimat ca fiind în perioada fertilă, ziua 17 după ultima menstruatie, poate chiar ziua ovulației.
În dimineața următoare mi-am verificat mucusul cervical, acesta fiind alb cremos (nelămurirea mea este dacă acest mucus este sau nu un efect al pastilei). O mică schimbare în consistența mucusului a apărut ieri( ziua a 6-a după pilula), am observat o cantitate mica de mucus având consistenta albusului de ou (semnificativ mai putin decât am în mod obișnuit în perioada ovulației). În ziua a 6-a după administrarea pilulei, am simțit o durere de burta de câteva secunde. Azi ma aflu în ziua a 7-a de după administrarea pilulei, mucusul fiind la fel, alb cremos.
Sunt conștientă de efectele negative a acestei pastile asupra organismului, dar neștiind exact în ce fază a ciclului mă aflu și nedorind un copil, am optat să iau totuși pastila.
Întrebarea mea este dacă sunt șanse de sarcină și oare în ce stadiu al ciclului menstrual mă aflu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii din continutul pastilelor contraceptive (Escapelle si Postinor2) dupa ce ajung in organism au rolul sa actioneze STRICT, numai asupra celor 2 OVARE, a caror functionare este inhibata/blocata pe durata a 6-7 zile, adica o durata mai mare de 5 zile cat ar putea trai un spermatozoid. In aceasta perioada se opreste cresterea si dezvoltarea ovulului si in acest mod este impiedicat si amanat procesul de maturizarea si mai ales cel de eliberare a ovulului. In situatia in care din motive obiective sau bine intemeiate nu a existat posibilitatea sa fie folosita o pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2, in primele 2 zile de dupa ziua in care a fost intretinut sexul cu probleme, numai atunci se foloseste pastila ellaOne care este indicat sa fie folosit cat mai curand posibil insa fara sa fie depasit termenul de maxim 5 zile (120 ore). Substanta contraceptiva din pastila ellaOne, are rolul sa blocheze activitatea hormonului progesteron, fiindca numai asa procesul de eliberare a ovulului din ovar nu mai are loc. In concluzie pastila contraceptiva ellaOne actioneaz de fapt prin blocarea si amanarea ovulatiei. Datelor statistice releva faptul ca aceasta metoda contraceptiv are o eficienta de circa 98% chiar si atunci cand este folosit in a 4-a sau a 5-a zi de dupa ''accident''.
Fiindca hormonii din continutul pastilei ellaOne de regula/obicei dupa ce au ajuns in organismul femeii, provoaca doar perturbari sau alteori dereglari foarte grave si intense a intregii activitati hormonale. Astfel ca poate exista posibilitatea ca in cazul tau in acest moment secretiile vaginale printre care si cea a mucusul cervical sa fie modificate intr-o anumita masura.
Fiindca pastila contraceptiva ellaOne a fost folosita foarte rapid, se poate aprecia si afirma fara nicio teama ca s-ar gresi, faptul ca in conditiile descrise d.p.d.v. teoretic in proportie de peste 95 -98% formarea sarcinii a devenit imposibila. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ai luat pastila aia. Șanse de sarcina nu sunt.

| Dandinelle a răspuns:

Se poate sa schimbe consistenta si mirosul secretiei vaginale. E de asteptat sa se intample asta pentru ca stii si tu ca acea pastiluta are multe efecte.
Acum ai o menstra dereglata, te sfatuiesc sa folosesti protectie pentru urmatoarea luna, astfel incat sa nu trebuiasca sa apelezi iar la pastiluta. Pe langa prezervativ, exista si alte metode de contraceptie. cel mai indicat ar fi sa te sfatuiesti cu un medic ginecolog, pentru ca metoda calendarului nu merge la tine din cauza ciclului neregulat.
Depinde de la caz la caz ciclul poate intarzia de la pastiluta, poti avea spotting sau sa vina mai des si mai abundent. Ai rabdare cu corpul tau, acum trebuie sa se refaca.