| αℓιѕѕα a întrebat:

Bunaaa...love struck am o problema.si nu stiu ce sa fac
Nu mai stiu sigur cati metri am. cand a inceput scoala, aveam 1, 54m si colegele din clasa sunt mai inalte. dar am si mai scunde.Chiar mai mici.Asa.O colega are 1, 60 si 44 kg. iar eu aveam 1, 54 si 56 kg.eu nu arat asa grasa. dar sunt mai dezvoltata.la corp.am si muschi, si mainile sunt mai altfel.si am si sani. dar sa revenim.de vreo saptamana ma simt mai inalta. dintr`o data merg la scoala.si sunt mai inalta decat colega aia care avea 1, 60 iar ea acum are 1, 61 si 48 kg iar eu am mai slabit. dar tot grasa sunt.acum ca am mai slabit, par mai grasastraight face. acum am 52 kg si bine.arat bine, dar parca nu e ceva in regula nu stiu cum sa explic, asa acum la mine arata 1, 54 la fel dar sunt mai inalta decat colega de 1, 61straight face m`am masurat peste tot. si nu m`a mintit colega pentru ca am fost de fata cu ea cand s`a masurat. cum se poate sa fiu mai inalta decat ea? daca eu am 1, 54 si ea 1, 61.desi eu sunt mai plinutza si sunt mai dezvoltata ca ea. dar totusi. dintr`o data? mai am fete plinutze in clasa.si am o fata de 1, 65 si tot la fel are cam 55-57 kg dar acum. dintr`o data.de vreo luna ma simt tot mai inalta.si simt ca tot cresc.desi eu am observat ca slabesc.pentru ca nu mai beau sucuri, cum beam inainte, nu mai manank porcarii si tot felul de mancaruri grase.Deci intrebarile mele sunt:
A da. Mentionez ca am 12 ani ( cls a6-a)
1. Cum sa fac. ce sfaturi mai imi dati, ce sa manank, ce sa nu manank.ca sa pot slabi, fara sa cumpar creme care poate nu le gasesc sau nu`mi permit sa le platesc. asa
2. Cum se poate sa fiu mai inalta ca ele? colega aia a mea chiar e mai dezvoltata si acum sunt cat ea care are 1, 65 desi cand ma masor arata 1, 54
3. Oare dc dintr`o data asa? n`am facut nimic...adica n`am facut vreun sport s`au ceva. por si simplu ma inaltstraight face
sper sa ma puteti ajutaalove struck va rog.si scuze categoria si ca am scris atat de mult. poate v-am plictisit. dar am nev de ajutor pentru sanatatea mea!

8 răspunsuri:
| s3xy0girl20 a răspuns:

Stai calma esti in crestere de aia slabesti si te inalti deodata nu e nimic grav! eu sunt intr-a 7 a am 1, 56m si 43 kg da linistete una emai inaLTA ALTA MAI SCUNDA TOATE SUNTEM DIFERITEtongue

| Cocodrilo a răspuns:

La cei 12 ani ai tai intalimea si greutatea nu sunt relevante: zero. Peste vreo cinci ani s-ar putea sa ai 1. 75 sau... cine stie.
Exista o tara (nu spun care) in care lumea e sanatoasa si se simte bine (moral) pentru ca face si sport (orice fel de miscare, nu neaparat performanta; de exemplu 15 minute zilnic de mers pe jos sunt minimum de miscare; alte smecherii gratuite: evita sa iei masina, coboara scarile pe jos si urca-le pe jos).
Ocupa-te si de,, gimastica" mintii. Instruieste-te (invata sa scrii mai ingrijit, printre altele, nu e greu; din mesajul tau nici nu se intelege daca VREI sau NU sa fii mai inalta, e scris neclar) pacaleste-te singura sa o faci cu placere. Devenind mai inteligenta vei avea mult mai putine complexe: nu o sa-ti mai pese de genul asta de probleme.
Apropo de regimuri. Nu tine regimuri aiurea (de niciun fel), NU fa foamea. Porcarii si sucuri TREBUIE sa eviti (exista ceva foarte bun care se cheama apa) dar grasimile nu trebuie taiate - nu ele sunt principalul vinovat.
Succes :-) desi nu prea inteleg ce vrei.

| Sevenup a răspuns:

Iti garantez eu ca ai un metru si ceva sigur.Deci nu te mai stresa cu 'cati metri ai'

| AnaEindragostita a răspuns:

Nue mare lucru esti mai inalta si gata ce mare lucru?

| Liniuta_3048 a răspuns:

Sincer, cred ca aberezi, ce nu iti convine la inaltimea ta? Eu am 1, 75 si as vrea inaltimea ta, esti numai bine, lasa-ma cu curele de slabire ca nici nu te-ai dezvoltat bine si deja vrei dieta, termina! esti numai bine, las-o pe colega popescu in amarul ei si in metrii ei, in viata sunt lucruri mult mai importante decat metrii, sanatate sa ai ca e mai buna decat toate.

| Crissi_1538 a răspuns:

Draga Alexandra stiu ca sunt mul mai mik fata de tine(sunt cls a patra)dar nu este asa de grav.Trebuia sa mentionezi si de cate ori te culci pe zi pentru ca la fiacare culcare cresti 0. 10 cm.adauga-ma in lista ta de mess si vb acolowinkingiancu_cristina00 sper sa te ajut. Sa sti ca ma suppysad daca nu dai fundita

| Andreea-Ramona_Huzum_1964 a răspuns:

Iti recomand ca in fiecare dimineata sa te intinzi in pat. Cu mine a functionat de la 1.54 la 1.65

| Andreea-Ramona_Huzum_1964 a răspuns:

Si te mai sfatuiesc sa mananci foarte multe
fructe cel putin 2 pe zi si ca sport basketul sau inotul si ca sa nu te epuizezi iti recomand o lingurita sau jumatate te miere odata la2 zile. CU MINE A FUNCTIONAT