| Anonim1020109 a întrebat:

Am 12 ani 1, 57 si 49 kg cred sau 48 nu m-am mai cantarut de frica..ca am prea mult, ma rog eu am o bff care tine mult mult la mine, dar sunt geloasa pe ea deoarece are un corp perfect. E slaba, nici prea scunda, nici prea inalta, e perfecta si toate hainele îi stau bine pe ea. Cam de 1 an a inceput sa ma copieze, am venit cu niste pantaloni de armata la scoala si m-a intrebat de unde i-am luat iar eu i-am spus ca nu stiam ca are ea de gand, iar a doua zi avea aceeasi pantaloni si o bluza faina, iar ei îi stateau fantastic, iar mie nu prea. In alta zi am luat un trening super fain, un fel de verde iar de data acesta i-am spus ca din Targu-Jiu nu mai stiu ce magazin, iar eu luasem din mall parca iar ea a venit cu acelasi costum dar pe negru si ca de obicei ii statea mai frumos ca mie deoarece eu sunt plinuta iar ea nu. Nu imi ajungea ca ma copia la haine, dorea sa o faca si la par mai nou mi-am facut breton si ia ghiciti, a zis ca isi face si ea si atunci pur si simplu am innebunit dar norocul meu a fost ca nu a lasat-o mama ei deoarece a zis ca nu i-ar sta bine si nu si-a facut. Incepe sa ma enerveze si ma face geloasa cand isi ia ceva zice la colegi ca ea l-a luat mai scump ca al meu, eu l-am luat mai ieftin dar daca asa s-a nimeritsad si stiu ca am 12 ani dar multi se uita dupa ea iar pe mine un prieten a zis ca sunt grasa iar ea radea si imi zicea vacuta mea ....Si vrobesc cu ea, ma inteleg bine iar ea nu poate sta suparata pe mine si nici eu pe ea, ne potrivim perfect iar eu nu am vrut sa-i spun ca nu imi place ca ma copiaza deoarece vreau sa ramanem prietene si stiu ca se va supara sad o iubesc dar o sa incerc sa zic ca mama mi l-a luat si nu mai stiu de unde am cumparat haina anume. Va rog dati-mi un sfat cum sa slabesc ...si da a intrebat-o o colega cum a slabit iar ea a spus ca a alergat dar nu vreau sa o intreb deoarece mi-e rusine. Incerc sa cred ca nu sunt grasa fiindca asa zice mama dar eu ma simt grasa, am luat si pastile de la farmacie pentru balonare dar abia le simt rostul dar ca sa nu se supere mama ca a dat o gramada de bani pe ele ii spun ca functioneaza. Dati-mi niste sfaturi, va rog si poate ca unii o sa spuneti ca am 12 ani si sa imi vad se scoala ca o sa slabesc dar nu mai suport sa imi zica baietii ca sunt grasuta chiar daca nu sunt atat de plinuta, ma simt naspa de tot cand zice cineva asa ceva simt ca raman fara cuvinte si tot ce reusesc sa zic ca nu sunt sad

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

O prietena adevarata niciodata nu va încerca să te facă să te simți tu mai prejos. Daca tot sunteti prietene puteti sa va luati haine asemănătoare, dar nu sa le purtați in aceias combinație sau una după alta pentru ca este urat.
Se pare ca tu esti geloasă pe aspectul ei fizic iar ea pe gusturile tale, ceia ce din nou nu are ce sa caute intr-o relatie de prietenie.Trebuie să îi spui fara jena ca te deranjează si aia e, daca mai rămâne prietena cu tine ok, daca nu inseamna ca nu iti este prietena.
Nu iti mai face griji de aspectul tau fizic, cu timpul vei fi si tu ok, vei creste si poate vei ajunge sa arati mai bine de 100 de ori ca si ea.La ani tai nu ai nevoie de băieți ci sa fi sănătoasă, sa înveți, sa iti faci pasiuni, sa dezvolte talente ca pe viitor sa ai un trai bun.Nu stiu de ce mama ta iti ia pastile de slăbit, cred ca este inconștiență scuza-ma...un părinte bun daca i se pare ca ceva nu e in regula cu copilul ei il duce la medic nu il infunda de pastile toxice.
Dacă tot nu iti iese asta din cap apucate de un sport, vei fi si mai sănătoasă, si mai slabă si iti vei face si prieteni noi.

| Andreeush a răspuns:

Acea fată nu îți e prietenă cu adevărat dacă se comportă așa cu tine.
Trebuie să ai o discuție pe tema asta ori să te distanțezi de ea.
Cât despre faptul cum arăți, ai o greutate normală pentru vârsta ta, trebuie să te accepți așa cum ești.

| Horus35 a răspuns:

Și vă mai numiți prietene... Dacă vrei să fii unică, fă-ți haine pe comandă la croitor.

| Anonima32145 a răspuns:

Este foarte trist... Atata timp cat ea te copie si isi si bate joc pentru tine nu cred ca ai nevoie de o prietena ca ea. Incearca sa discuti cu ea si daca nu intelege, cel mai bine ar fi sa nu mai stai cu ea macar un timp... Cat despre slabit sa ai 1, 57 si 49 de kg nu mi se pare atat de grav (ar trebui sa slabesti 4-5 maxim kg ca sa fii "ideala" ca greutate in viziunea celorlalti). In mod normal ti-as spune sa nu dai atentie la ce zic ceilalti, dar si tu esti complexata. Sfatul meu ar fi sa faci in fiecare zi cate 20-30 de abdomene pana cand formezi un obicei din asta. Oricum iti spun ca si eu am fost tot asa (la genul ca am fost cea mai mica din clasa si doar 2-3 fete ma bagau in seama). Gandeste-te ca in 2-3 ani scapi de colegii astia si poti fi cine vrei (asta daca nu te transferi). Sper ca ti-am fost de ajutor

| Annellysa a răspuns:

Buna! Încetează sa te mai simti naspa! Crede-ma! Esti frumoasa asa cum esti! Nu esti nici scunda, eu la vârsta ta aveam 1, 61 si 44 de kilograme. Mereu am avut un corp perfect, ca sa zic asa. Dar nu asta contează. Contează ce este in interior, nu ce este in exterior. Iar BFF-ul tau... Încearcă sa ai o discuție in legatura aceea. Daca este prietena ta adevărată, nu se va supăra pe tine. Altfel, înseamnă ca voi sunteti BFFF ( Best Friend Fake Forever=Cele mai bune prietene false pentru totdeauna). Exista o vorba: prietenia de copil e ca apa intr-un coș de nuiele. Asa sunt copiii, fac misto de fetele/baietii grasuti sau slabi băț. Bine, nu zic ca e frumos, nu e frumos deloc. Depinde si cum au fost educați acasa. Asta e! 2019, generație de... In fine. Acum, revenind la ceea ca am spus la început, nu vreau sa zici: Asa zic toți, ca important e ceea ce e in interior, nu exterior si ca fiecare e frumos in felul lui! Dar mie nu imi place cum sunt! crying Stiu cum e. Asa zic toți. Dar e adevărat. Si te inteleg perfect! Nu stiu cum e sa fii grasuta, dar stiu cum te simti, nu întreba, nu am avut chiar mereu un corp perfect. Iti zic doar atat: ignora-i pe cei care iti zic ca esti grasa si asa mai departe. Oricum nu e treaba lor. Da? Sa mai inceteze ca si ei pot fi in aceeasi situatie! Off doamne. Ma simt nasol pentru tine. Sincer! Uite, daca vrei sa slabesti poti începe sa tii o dieta. Mănâncă mai sanatos, dulciuri mai putine, mult mai putine. Cei care zic ca daca vrei sa slabesti trebuie sa mănânci foarte putin greșesc amarnic. Organismului nu e obișnuit. Mori naibii asa. Trebuie sa o iei cu încetul. Sa zicem ca mănânci un castron mare de ciorba de obicei, ( am dat un exemplu). Iti pui un pic mai putin decat inainte. Si tot asa, treptat. Asa si la alte mâncăruri. Asa, stomacul se va obisnui si va manca fix cat trebuie la final si asa vei slabi. Cand deja ai început sa slabesti, mănâncă si salate, dar nu numai, si altceva. Corpul tau e in creștere. Ai nevoie de vitamine, nutrienti, fier, calciu etc. Daca ai pofta de ceva dulce, mănâncă un fruct mai dulceag. Sau mai poti opta pentru Mixul acela de alune, caju, migdale, merisoare, stafide. E foarte bun! Eu il iubesc! Desi sunt cum trebuie si pot sa mananc si un borcan de Nutela ca nu ma îngraș, mereu imi iau acel Nuts Mix. Bea 2l de apa pe zi. Nu mai bea sucuri care au mult zahar si îndulcitori, plus cancerigeni si alte nebunii. Poti sa bei ceai, sa-ti faca mama, cu zmeura, piersică, măr si trandafir, menta, tei ( tot ce vrei si ce nu vrei) si sa le indulceasca cu miere, nu zahar. Mai poti bea sucuri din fructe facut la blender acasa, sunt atat de bune, deja mi s-a facut pofta! laughing Sa nu uităm totuși si de miscare! Ce faci la scoala la ora de Ed Fizica nu e suficient. Poti iesi cu unul dintre parinti sau o ruda la câteva ture de parc. Daca nu zilnic, măcar la câteva zile. Ca mai ai si de învătat, si nu ai timp mereu. Te inteleg, esti copil. Trebuie sa te gandesti si la scoala. Daca urmezi pașii ăștia, încetul cu încetul o sa slabesti. Se zice ca un corp frumos este cea mai buna răzbunare! big grin
Sper ca te-am ajutat si vei slabi in următoarele luni! Si nu uita, ignora ceilalți copii, vot regreta dupa! big grin
Te pup si spor la slăbit!
❤❤❤❤❤❤❤❤

| Cariba1929202 a răspuns (pentru Annellysa):

Multumesc mult❤❤

| Annellysa a răspuns (pentru Cariba1929202):

Nu ai pentru ce draga mea! ❤❤❤