| Alysia a întrebat:

Bunaaaaaa!big grin Poate o sa vi se para putin ciudat ce o sa intreb=) dar doua persoane care nu sunt casatorite si nici nu urmeaza prea curand sa se casatoreasca se pot logodi?
Multumesc!:*

10 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Daca erau casatorite nu se putea logodi..asa ca, da..sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric DA.Mult noroc.

| 3xfemeie a răspuns:

Pai intai trebuie sa vina parintii lui la ai tai si sa te ceara! Se stabileste data logodnei si se mai face si o mare petrecere. A! vezi ca logodna se mai face si la preot! Deci? Va logoditi sau nu?

| Alysia explică (pentru 3xfemeie):

Pai.Avem 16 respectiv 23 de ani..si vrem sa o facem ca simbol ca apartinem unul celuilalt..nu e nimic oficial cu parintii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alysia):

happy Ti-am spus varianta traditionala.
Logodna este angajamentul casatoriei. Adica din momentul in care te cere pana o faceti (si obligatoriu inel). Asa cum ai vazut prin filme.
Dar nu este simbolic.
"apartinem unul celuilalt" mi se pare prea mult si ar trebui luat ca o metafora. Va puteti face promisiuni (retine nu juraminte pentru ca este mai complicat ) si sa va iubiti linistiti cat va este dat. Dar cand iubesti nu apartii nimanui, esti a ta si numai a ta, asa cum si persoana iubita isi apartine.happy

| Love4Music a răspuns:

Normal ca se poate casatoria o poti face cand vrei.tu

| Estera123 a răspuns:

Bineinteles ca pot. Se spune ca logodna tine un an de zile. Mie mi se pare o prostie. Nu este nicio regula, puteti sta logoditi ani de zile. Si ca sa fie si mai frumos, puteti sa faceti si o ceremonie. Dar, nu uita, cu cat intarzie mai mult nunta, cu atat mai mult va obisnuit doar ca si logoditi si nu ve-ti mai vrea sa va casatoriti.

| Eusiatat01 a răspuns:

Da normal!

| Deyutzikaa a răspuns:

Da,se pot logodi, logodna este acea perioada inainte casatoriei, insa daca se logodesc nu inseamna ca trebuie sa se casatoreasca asa repede, pur si simplu devine relatia lor mai serioasa, dupa parerea mea.Iar casatoria vine cand vor ei.

| Diana_Oana_1991 a răspuns:

Da, puteti ramane la stadiul de logodnici si 10 ani daca doriti, ba mai mult, nu e obligatoriu ca o logodna sa se incheie cu o casatorie, ea se poate si rupe.