| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Vreau sa va intreb. Nu stiu daca vi se pare ciudat laughing. Eu si el ne vom logodi. El vrea sa schimb numele meu de familie, se poate? Sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La casnicie por fi 3 cazuri:
- fiecare pastreaza numele anterior de familie
- mireasa preia numele de familie a mirelui
- mirele preia numele de familie al miresei
La depunerea actelor la Starea Civila trebuie anuntat care nume se va purta,

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La logodnă nu se poate.

| Brizbriz a răspuns:

Din cate stiu eu, da, se poate alge care sot ia numele de la care sot

| haileewatson a răspuns:

"El vrea sa il schimb numele meu de familie", deci el vrea sa ii schimbi numele de familie sau el vrea sa iti schimbi tu numele de familie? Nu te-ai exprimat bine. In orice caz, la casatorie puteti lua oricare din cele doua nume de familie, sau ambele nume legate.

| FCx78 a răspuns (pentru haileewatson):

Scuze pentru roman. Da, el vrea sa ii schimb numele meu de familie. Deci se poate?

| Hammurabi a răspuns (pentru FCx78):

"el vrea sa ii schimb numele meu de familie"

Tu chiar înțelegi ce ai scris?
Ce înseamnă "să îi schimbi lui, numele tău de familie"?
Ce vrei să spui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate