| inloveforever a întrebat:

Buuuna! As avea si eu o intrebare : acum 3 luni mi-a venit ciclul timp de 3 zile si foarte putin, cum niciodata nu mi s-a intamplat... si apoi in urmatoarele 2 luni nu mi-a mai venit deloc. Tin sa mentionez ca am slabit foarte mult si brusc, adica nu mancam numai legume si produse cu un numar foarte scazut de calorii., si faceam foarte mult sport, si si acum fac, doar ca acum mananc destul de mult. Am indicele de masa corporala subponderal. Oare din acasta cauza nu mi-a mai venit? SFATURI, va rog! Funda :*!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca din cauza asta, mai ales daca dieta asta nu este atent supravegheata de un nutritionist. Sunt femei care au intrat la mensopauza precoce la 18-19 ani (definitiv) din cauza infometarii, altele care au facut multi ani de tratament pentru a-si recupera menstruatia (nu si capacitatea de a avea copii). Am avut o colega de liceu in situatia ta, care dupa o idiotenie de genul: dieta severa, fara nutritionist, slabit 1 kilogram pe zi, pana a ajuns subponderala, a stat internata aproape 2 ani prin diverse spitale pana a reinceput sa aiba menstruatii. Din pacate, numai poate avea copii.
Du-te urgent la un endocrinolog. Iti va da tratament, un regim de viata normal si in timp e posibil chiar sa revii la normal si sa duci o viata obisnuita.

| grab a răspuns:

Atata timp cat nu ai mentionat nimic despre existenta vreunui penis in ecuatia asta, tindem sa atribuim raspunderea unei diete sau regim de viata socante pentru hormonii tai.

Consulta nutritionist si/sau ginecolog.

Bafta!

| SunnyDay88 a răspuns:

Da. o alimentatie saraca poate duce la amenoree.la anorexice este intalnita aceasta problema. incearca sa-ti schimbi dieta. si evita sa fii la extreme, ba nu mananci deloc, ba mananci prea mult. dupa 2 luni de amenorie cam e cazul sa consulti si un medic specialist. un ginecolog si daca el considera ca e nevoie si un endocrinolog.

insa daca ai facut sex nu strica sa-ti faci si un test de sarcina.

| Hαppiηеss a răspuns:

Da e posibil, am mai intalnit cazuri. Din cauza dietei drastice ti-ai dat organismul peste cap, cred ca cel mai probabil ai o dereglare hormonala, trebuie sa te duci la medicul ginecolog.

| cllaudDia a răspuns:

Alimentatia este un factor foarte important care poate influenta ciclul, si daca ai dat-o dintr-o extrema in alta(inainte mancai putin si acum mai mult)este foarte posibil sa fi aparut dereglari menstruale. Totusi nu ai precizat daca ai facut sex sau nu in timpul asta. In caz ca ai facut ar fi bine sa te duci la un control ginecologic sau sa iti faci un test de sarcina pentru ca este posibil sa fi insarcinata.
Incearca sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa si echilibrata, fara sa o dai in extreme.
Bafta! :*

| portocala3 a răspuns:

S-ar putea sa fi insarcinatalaughing