| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Am fix aceeasi greutate de cel putin 2 luni si nu inteleg cum de nici nu am slabit nici nu m-am ingrasat, pentru ca nu numar niciodata caloriile. Si mananc destul de des dulciuri, iar alea sigur au multe calorii.

Oare mananc exact atatea calorii cat imi trebuie fara sa imi dau seama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Probabil apetitul tău este sincronizat corect cu nevoile organismului. Dacă stai să îți numeri caloriile s-ar putea să ajungi la concluzia că mănânci exact cât ai nevoie.
Dacă mă întrebi pe mine ăsta e și idealul spre care ar trebui să tindem, în loc să stăm să ne stresăm zilnic să mâncăm corect cantitativ, să ajungem în punctul în care apetitul nostru corespunde nevoilor.

1 răspuns:
| Nicuxbej a răspuns:

De obicei corpul mananca cat are nevoie, ti-as sugera sa ai mai multe mese si sa mananci 100 de grame de nuci seara(600 de calori)sau orice din grupa oleaginoaselor.Si sa practici sport cateva min pe zi, decat deloc e mai bine.