| anonim_4396 a întrebat:

Ca intre barbati, partea a II - a.

Am tinut cont de raspunsurile voastre si dictat de o pornire launtrica profunda si de niste sentimente straine mie pana acum, am hotarat ca ea este femeia pe care o voi lua de mana si voi merge alaturi de ea pana cand moartea ne va desparti - O PROVOCARE COLOSALA PENTRU MINE.

Pana aici totul bine. Am cumparat cel mai frumos inel si am luat cina cu familiile noastre in oras. Parintii mei-parintii ei, antonime. Niciodata nu am mai fost atat de agitat, de emotionat si de tacut pentru ca eram pus in doua situatii straine mie 1- cererea in casatorie. primordial si 2- familiile nostre la aceeasi masa.

Pana la urma a iesit bine partea asta, toata lumea s-a stapanit, amabilitatea parintilor mei fata de modestia parintilor ei mi s-a parut chiar ridicola la un moment dat. In fine, sunt detalii care ma privesc. Am asteptat momentul oportun, imi dreg vocea, incep un discurs pompos cand ea ma intrerupe si ma invita la o tigara, o mica ironie pentru niste parinti ai caror copii nu fumeaza.

Afara, o sa incerc sa reconstitui ce mi-a spus ea cu toate ca eram prea buimacit ca sa-mi amintesc cu exactitate. A inceput ceva de genul: " Ce crezi ca faci? Te-ai ticnit! " Credeam ca se impotriveste ideii de a cina cu parintii mei. " Tu vrei sa-ti distrugi viata si sa ma iei pe mine ca martora? " Eram foarte confuz si m-am scapat prosteste. " De unde stii ca vreau sa ne casatorim? ". " Mi-a spus mama inainte, ai grija, fata mea, baiatul asta iar pune ceva la cale, se comporta ciudat. " Mama ei nu stia despre ce era vorba, desi cu toata ca ne-am vazut de doua ori in intreaga viata adat dovada de o intuitie remarcabila.

In acea clipa ea a redevenit femeia rece care m-a cucerit la inceput, ca si cum nu as fi cunoscut niciodata caldura ei si sentimentele de care era capabila. Mi se parea o straina care imi vorbea intamplator. Tot ce am inteles printre gandurile mele a fost ca " noi doi venim din lumi paralele si nu avem nicio sansa sa le conectam. " Mi-a marturisit teama de a nu fi pe placul meu, de a nu se ridica la inaltimea mea in viata intima, respectiv eu, la inaltimea ei, in viata spirituala.

Si, ca si cum nu era suficient de ranit orgoliul meu masculin m-a rugat sa spun tuturora ca eu am parasit-o si a plecat plangand din fata mea. Am vazut-o pe geam luandu-si parintii de mana si parasind restaurantul.

De ce va povestesc eu asta? Nu vreau sa ma ajutati cu ceva, sentimentele mele nu numai ca s-au limpezit in urma acestei discutii, ci s-au conturat mai clar ca niciodata. Este absolut clar pentru mine ca ea este femeia mea, iar eu barbatul meu.

Doar ca este o femeie a naibii de complicata si nu stiu de unde s-o apuc ca sa ma apropii din nou de ea. Parca sunt adolescentul lipsit de orice fel de resurse, nu prea mai am energie, nici chef de ceva.

Acum spuneti-mi voi, ati fi lasat sa plece o femeie atat de minunata care pune pe primul loc fericirea celuilalt?

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Cel mai trist lucru citit azi, serios. Imi pare rau pentru tine

| Doub a răspuns:

Genial, habar nu am ce sfat să-ţi dau, darr heeeii, vreau să ştiu continuarea.

| Oana92 a răspuns:

Dupa prima intrebare am crezut ca esti prea afectat de fluturasii din stomac. Acum sunt convinsa ca ai fluturi si in cap...

Complicata? Fata asta nu e complicata, e proasta si egoista. Nu doar ca te-a ranit, umilit si te-a parasit fix in momentul in care tu iti doreai sa o ceri de sotie, dar a mai facut si pe interesanta rugandu-te sa spui tuturor ca tu ai parasit-o. Unde e vorba de fericirea altora aici? E vorba de imaginea ei de sfanta imaculata si a ta de nenorocit ca ai parasit-o pentru ca era prea cuminte.

Tipa asta a stiut de la inceput ca nu vrea nimic serios cu tine si totusi a acceptat sa vina cu tine si cu parintii vostri la restaurant. Din nou te-a umilit! Te-a pus in situatia penibila de a de explicatii tuturor, intr-un loc public, situatia ce se putea evita daca era sincera de la inceput.

Individa te si desconsidera crezand ca tu nu poti ajunge la acelasi nivel spiritual cu ea. Desi, la cum te vad pe tine de usor de fraierit, treceai si la islam si luai pe rand toate cultele religioase daca ea ar fi cerut asta.

Fatuca nu e doar religioasa si incuiata, dar si e incredibil de imatura si de nesimtita. E stilul clasic de mironosita. Pare sfanta si pura, dar pe dinauntru e vai de ea.

Si nu e vorba de fericirea ta. Daca ii pasa macar o singura clipa de fericirea ta nu lasa ca lucrurile sa ajunga aici. Nu zic ca trebuia sa renunte la principiile ei (desi sunt idioate) si nu zic ca trebuia sa tina cont de faptul ca tu ai fi fost de acord sa renunti la ale tale pentru ea, dar putea face anumite compromisuri. Nu exista compatibilitate de 100% intre doi oameni, dar pentru asta exista compromisuri. Iar compromisurile trebuia sa vina de la amandoi!

Revenind, tipa te-a umilit, te-a pus sa iti dai viata peste cap pentru ea, te-a ranit, te-a parasit, ti-a cerut sa minti si sa te faci de ras pentru ea, ti-a pus familia intr-o situatie penibila, ti-a spus in fata ca nu are nevoie de tine si concluzia ta e ca ea e femeia vietii tale? Super!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Mane,nu vreau sa fiu eu omul de rand cu o gandire mediocra ce nu intelege acest moment mirobolant, dar...esti tu sigur ca ea chiar isi doreste sa fie cu tine? vreau sa spun ca exista si varianta in care isi dorea sa scape de tine si nu stia cum sa-ti spuna asta fara sa te raneasca asa ca a nascocit chestia asta.

| Lawliet14 a răspuns:

Cum o ceri tu asa de nevasta cand poate nu aveti aceleasi idei? In fine, ai imaginatie bogata.

| raluk27 a răspuns:

laughing Ce strategie minunata!
Nu, nu e complicata. Doar joaca tare.
Nu vreau sa te "montez", dar avand in vedere vasta ta experienta cu femeile (de care si-a dat si ea seama), faptul ca ea e o tipa modesta si probabil sceptica asupra sentimentelor tale adevarate, aplica strategia inversa, tocmai ca sa fie si mai sigura de tine, si de ce nu sa devii si mai atras de ea. E perfect constienta ca te vei intoarce.
Asta cu "nu vreau sa fiu egoista" suna la fel cu "esti prea bun pentru mine", iar pe termen lung este o tactica excelenta. Tu te relaxezi, lasi garda jos si ajungi sa o consideri o femeie minunata, chiar unica si prima care nu vrea sa se marite si sa puna mana pe tine. Pe de alta parte ea devine femeia trofeu, te lasa sa crezi ca de fapt tu esti cel mort dupa ea, dar (crede-ma pe cuvant!) ca e pana la cer, cand a inteles ca vrei sa o ceri de nevasta.
In contextul dat, nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau. Esti mega implicat emotional, dar din exterior sa stii ca nu e mai deosebita decat altele. Doar ca stie ca barbatii cu succes la femei ai nevoie de o abordare mai speciala. Atat!
PS: Exista si carti despre o astfel de atitudine fata de barbati.

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

O strategie? Dar tu nu o stii cat este ea de pura si de naturala, nu o vad in stare de strategii de genul. Se comporta foarte firesc, natural, iar la teatru este jale. O cunosc foarte bine. Nici sa vrea n-ar fi in stare de asa ceva.

Totusi, cred ca e ok sa mai verfic odata teoria ta. Daca e asa cum zici, apai fata asta si-a luat-o rau de tot, iti spun eu. Habar nu are ce-o asteapta!winking

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrurile astea intotdeauna vin natural. Daca e teatru vadit, ce farmec mai are? Ai auzit de expresia "mâţa blândă zgârâie rău?"
Gandeste-te altfel: daca nu sunteti compatibili, de ce petrece timp cu tine? Apoi, vrea sa ramana virgina pana la casatorie, isi face probleme ca nu s-ar ridica la nivelul asteptarilor tale, dar in acelasi timp sub nicio forma nu vrea sa o faca inainte (tocmai in ideea de a vedea care-ti sunt asteptarile).
Din ce povestesti, pareti de + 25 de ani. Nu se justifica un astfel de comportament. Te-ai purtat ok, va intelegeti, va placeti, ii respecti chestia cu virginitatea, vrei sa te insori si."Hm....nu".
Si nu de ce? Ca ii pasa de sentimentele tale...Common!
Eu sa fiu in locul tau as fi teribil de ofensat.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Pe bune, e jenibila faza cu "vrei sa-ti distrugi viata cu mine?" (cu privirea de caprioara, de rigoare). "Te rog nu ma lua de nevasta, ca venim din lumi paralele".
Intr-un univers al oamenilor cerebrali, maturi emotional si siguri pe ceea ce simt, astfel de chestii nu exista. E o mizerie!

| TheWomanCat a răspuns:

Eu sunt femie si daca as fi fost barbat si daca m-as fi gandit sa o las mi-as fi spus "CE DRQ, ESTI NEBUN?"
Deci nu as fi lasat-o sa plece!
P.S:Se vede ca o placi...mult!
Dar lasa fanteziil ca acum ca FEMIE iti spun ca te-as respinge cu prima ocazie daca ai fi asa nerabdator sa te apropii de mine.