| TheSpectacularSpidey a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine, de la un timp m-am schimbat enorm,credeam ca in bine dar vad ca m-am inselat,sau asa cred.
Ei bine motivul pentru care m-am schimbat este faptul ca m-am saturat s-a ma cert cu parintii din cauza scolii. Inainte eram un copil foarte vesel,copilaros si deranjam fiecare ora si radeam mereu,asta pana cand notele mele scazusera asa de mult incat nu mai stiam ce sa fac,asa am decis sa ma schimb. Am devenit cel mai tacut baiat din clasa si m-am pus serios cu burta pe carte,in zadar deoarece am aflat astazi prin telefon ca am ramas corijent. Imi vreau inapoi viata,m-am saturat sa fiu inchis si sa ascult muzica rock,dar daca ma intorc la vechiul eu o sa le fac rau parintilor si nu vreau asta, ei se straduie din rasputeri sa aiba grija de mine.

Asadar, ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Biancaalone a răspuns:

Ei bine, muzica rock nu are de aface cu scoala. Adca felul de a invata nu are legatura cum esti. Trebuie sa pui cu adevarat mana sa inveti, si nu pe la sdfarsitul semestrului ca nu rezolvi nimiic. Semestrul asta s-a terminat deci nu maiai ce face, dar din semestrul al doile pune mana pe carter serios, invata zi de zi. Acum sfatul meu ii iei cum vrei, fie bun fie rau. Dar numai asapoti divedi o schimbare. Prin scoala nu iti schimbi numai notele ci si comportamentul si gandirea.

| Biancaalone a răspuns (pentru Biancaalone):

Scuza greselile de ortografie!

6 răspunsuri:
| dyav0litza a răspuns:

Incearca sa alegi calea de mijloc. invata serios cat poti tu pentru ca pentru tine inveti, iar in clasa in timpul orelor poti sa mai faci o glumita sa vorbesti in soapta fara sa deranjezi insa ca tu ai de pierdut si sa nu fi obraznic e foarte important. si la materiile unde ai profesori mai duri si nici nu esti foarte bun incearca sa fi usa de biserica pentru ca vor lua in considerare acest fapt. iti spun din proprie experienta nu iti poti permite cu toti oamenii mai ales profesori directori sefi sa fi tu insuti mereu incearca sa fi ca un cameleon sa te "mulezi" pentru fiecare situatie

| positivity a răspuns:

Cine ești tu? Cum te vezi? Ce vrei de la viață? Ești fericit? Vrei să fii fericit?
Degeaba îți dorești viața înapoi, nu o mai poți avea. Lasă trecutul în urmă, uită-l!
Ai în fața ta o nouă șansă, o nouă viață, un prezent ce abia așteaptă să-l trăiești cu adevărat!
Dacă vrei să fii ceva, ce te oprește? Vrei să fii vesel și copilăros? Fă-o! Fii ceea ce vrei!
Simți acea apăsare în suflet, ca și când ai dezamăgi pe toată lumea. Nu e așa, să știi!
Uite sfatul meu:
Renunță la ceea ce crezi că te face nefericit, singur, nefolositor. Ai o singură viață la dispoziție, iar dacă tu nu o apreciezi, cine altcineva să o facă? Treiește prezentul! Trăiește fiecare clipă de parcă ar fi ultima!
Te doare faptul că părinții tăi sunt nemulțumiți de notele tale? Atunci fă ceva! Învață mai mult, încearcă să înveți mai mult!

| Peaches a răspuns:

Combina veselia cu invatatura. Nu e nevoie sa fii nr. 1 in clasa, dar e bine sa inveti bine. Rock-ul e fain si daca-ti place asculta-l, ca nu e daunator. Din cele "doua" vieti ale tale culege ce e mai bun si combina. Elimina partile neplacute. Daca esti in stare de corijenta la o materie, e clar ca acolo nu a fost suficienta "burta pe carte" deci trebuie sa insisti. Daca e ceva ce nu ai inteles intreaba-ti profesorul pentru ca va aprecia asta.

Numai bine,
~Roxetta

| Skyglory95 a răspuns:

Poti fi vesel doar intr-un singur mod:Fi tu insuti! niciodata sa nu iti pese de cei din jur, deoarece in viata nu o sa poti sa multumesti pe toata lumea.cel mai bine e sa te multumesti pe tine insuti! asadar gandeste-te de cand sa iti reiei activitatea din trecut care te facea fericit...

| CopilBre a răspuns:

Eu zic sa inveti serios, adica sa citesti de 10-20 de ori si sa nu te lasi pana nu reti tot, poate ca parintii tai s-ar bucura sa observe ca notele tale se maresc, daca esti baiatul tacut din clasa asta nu afecteaza cu nimic notele.