| anonim_4396 a întrebat:

Cam la ce varsta e bine sa iti incepi viata sexuala? Si va rog evitati raspunsurile gen: "cand te simti pregatita" sau "cand ai intalnit marea iubire". Din punct de vedere medical. careva? :-s. Fundabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Iuli_9028 a răspuns:

Parerea mea e ca nu exista un punt de vedere medical la subiectul asta... 15-16.dar daca nu esti pregatita si o sa poti ramane virgina cat mai mult timp felicitari! nu cred ca e vreo graba:*

12 răspunsuri:
| liviu42 a răspuns:

Varsta biologica optima pentru inceperea vietii sexuale este aproximativ aceeasi atat la barbati cat si la femei, la ei fiind insa putin mai devreme: 18 ani, fata de 20 la femei. Fetitele in timpul adolescentei sufera modificari hormonale si ale organlor genitale, astfel incat la varsta de 20 de ani toate aceste schimbari sunt produse. Celulele colului uterin (si nu numai) sufera multe modificari pana ajung sa cosntiuie epiteliul cervixului uterin matur. Astfel ca inceprea vietii sexuale mai devreme creste riscul dezvoltarii unor atipii celulare la acest nivel care, in timp, pot degenera in cancer. Mai mult, asocierea cu virusul Papiloma uman creste si mai mult riscul aparitiei cancerului.

Răspuns utilizator avertizat
| BomboanaCuCaramell a răspuns:

Din punct de vedere medical poti sa iti incepi viata sexuala din momentul in care ti-a venit prima oara ciclul. Din punct de vedere emotional [chair daca te enerveazalaughing] e bine sa faci pasu` asta cu cineva pe care il iubesti si te iubeste. nu iti impune nimeni cand, cum si undelaughing

| Marius21George a răspuns:

Pentru fete din punct de vedere medical, varsta cea mai indicata pentru inceperea vietii sexuale este de 19 ani! Pentru baieti e de 18 ani! E Dovedit.Acum ca multi se apuca de la 12-13-14 e problema lor dar risca mult prin aceste accelerariwinking

| gokart a răspuns:

Medical, nu exista o anumita varsta. Depinde totul de propria ta dezvoltare. Psihic, depinde de cultura in care te nasti si prezenta sau lipsa abuzurilor. (istoric spre exemplu, Lucretia Borgia, la 13 ani era deja la al II-lea sotwinking ). Realitatea este ca nimeni nu iti poate raspunde la intrebarea asta.

| Doublekillll a răspuns:

Pai sa stii ca ceea ce-ai zis mai susbig grin sau mai bine zis.cand iti vine mintea la caphappy

| TipaSecsiii88 a răspuns:

Cam 16 ani big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

17 - 18 ani varsta indicata :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa 18 ani

| ReMiX97 a răspuns:

Pe la 20 ani

| indira a răspuns:

Cel mai bine atunci cand incepi sa te dezvoltii,,, nu exista o varsta anume! dar in mod obisnuit dupa 17 ani, daca vei incepe mai devreme pot apare complicatii.multa baftakiss

| HM a răspuns:

Come to me! I will teach you!