| SelluMarrie a întrebat:

La ce varsta poti sa iti incepi viata sexuala din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
| Lucian4 a răspuns:

Art. 218. - (1) Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 15 ani, se pedepseste cu inchisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex a carei varsta este intre 15 si 18 ani, daca fapta este savarsita de tutore sau curator, ori de supraveghetor, ingrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, 18 ani

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Conform codului de procedură penală, la vârsta de 16 ani.
Salut.

| glamour a răspuns:

NicoOle16, pana la 25 de ani pierzi multa distractielaughing

| cossmy a răspuns:

La 16, fara sa te ia potera, insa doar cu acordul parintilor. Si nu vorbesc prostii. Unul dintre parteneri insa trebuie sa fie majori.

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Conform codului penal la 16 dar conform parintilor la 18 ani laughing

Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este stabilita o anumita varsta legala pentru asta. Trebuie sa ai in vedere doar ca, in conformitate cu art. 198 Cod penal actual, se pedepsesc relatiile sexuale cu un minor sub 15 ani, chiar daca sunt liber consimtite de acesta, cu inchisoare intre 3-10 ani. Parerea mea, de om varstnic, este ca ar fi bine sa ai relatii sexuale dupa ce esti major, atat pentru fete cat si pentru baieti. Un Craciun Fericit!
P. S. Lucien4 a indicat infractiunea astfel cum este prevazuta in Codul penal adoptat in 2009, care inca nu a intrat in vigoare.

| crysty08 a răspuns:

Legea spune la 18laughing)
dar putin sunt cei care ajung in ziua in care implinesc 18 ani virgini

| XoOxXo a răspuns:

Pt a face asta trebuie sa fii pregstit si psihic dar si fizic.

Varsta cea mai potrivita este de la 16-18 ani in sus.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| вєѕтωιѕнєѕ a răspuns:

Deci băăă aia care a zis ca daca poti incepe a 12 ani ...OMG. de a 25-30 sau ma rog 19 ani... Apoi uh o mucoasa de 11-12 ani nici nu ti+a venit ciclu vrei sa te ****, las-o balta

| Roxysad a răspuns:

La 18 ani... vreau fundita

| MEMO a răspuns:

La 18.
Dc? Nu te mai poti abtine? laughing

| eysan a răspuns:

Pai legal atunci cand esti majora dar normal cand te maritismug asa ca ai rabdare nai nimic de pierdutbig grin

| LoReDaNa a răspuns:

,, legal,, cica 18 ani cand esti majora.
Dar nu te sfatuiesc sa o incepi asa de,, tinata,,
cam pe la 20-max 25 e perfecta.
funda plzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incepe la 12 ani

| xMaka a răspuns:

Iti incepi viata sexuala cand vrei uh...

iar

'legal' la 18 ca at esti majora