| JusTPauL a întrebat:

Când am făcut sex cu prietena și mi-a venit sa ma termin am retras ușor. Dar cred ca o picătură sau doua au scapat înainte sa fi scos penisul din ea.
Ei i-a venit menstruația sâmbăta și a ținut-o pana miercuri.
Care sunt șansele sa rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a pornit in ziua de Sambata (trecuta) adica in data de 13 Octombrie, inseamna ca tot in acel moment a inceput acest NOU CICLU MENSTRUAL in care totul porneste ....de la 0 (zero). Fiindca actul sexual amintit a fost intretinut intre cea de-a 7-a si a 8-a zi a actualului ciclu menstrual se poate considera ca a sexul a fost intretinut cel mai probabil cu 1-2 sau chiar si cu 3 zile inainte de prima zi a PERIOADEI FERTILE care incepe in ce-a de-a 10-a zi a ciclului in cazul in care lungimea ciclului este de 28 de zile. Doar daca actualul ciclu menstrual ar avea programat genetic o lungime de 26 de zile sau mai scurta, numai in acel caz cea de-a 8-a zi ar putea deveni prima zi a perioadei fertile, cea in care se apreciaza ca probabilitatea de formare a sarcinii se situeaza intre 5 si 12%, adica foarte mica, insa numai in cazul in care sperma este sigur ejaculata in vagin. In cazul in care prietena ta are un ciclul menstrual care poate fi considerat destul de regulat si a avut intotdeauna lungimea mai mare de 27 zile, atunci este exclusa in
totalitate posibilitatea de a se putea forma o sarcina.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca prietena ta sa fie insarcinata este teoretic (zero). Deoarece aceasta ultima menstruatie s-a desfasurat pe parcursul a 4-5 zile (de sambata pana miercuri) si daca s-a si desfasurat la fel sau asemanator d.t.p.d.v. cu menstruatiile care s-au produs anterior, adica : ca si numar de zile, cantitate de menstruatie eliminata, flux zilnic de sangerare, culoare, textura, miros, etc, etc, in acel caz se poate considera ca sangerarea actuala a reprezentat GARANTIA FERMA ca in proportie de peste 99, 9% NU a fost fecundat ovulul, deci NU s-a format sarcina si din acest motiv din uter a fost eliminat prin procesul menstrual ENDOMETRUL devenit INUTIL din moment ce acesta nu-si mai putea indeplinii rolul desemnat de a ingloba si dezvolta sarcina. In consecinta puteti sa va linistiti si sa uitati de orice ingrijorare fiindca este inutil sa va stresati din moment ce NU poate exista o sarcina. Multa sanatate!

| JusTPauL explică (pentru corbulalbrosu):

Nu știu dacă m-am făcut bine înțeles.
Ei i-a venit menstruația sâmbăta și a ținut-o pana miercuri.
Noi am făcut sex ieri, adică sâmbăta.
Deci e ok pot sta liniștit?

| Emilian65 a răspuns:

Minime catre zero.

| SkyPilot a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia, sansele de a fi gravida sunt practic zero. A avut o menstruatie normala. Nu precizezi momentul cand ati avut raportul intim, dar as inclina sa cred ca nu era in perioada fertila (in ultimele 11-12 zile inainte de prinma zi a menstruatiei).