| Dori334 a întrebat:

Când pot să fac un test de sarcină?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat si obtinut sa fie in mod sigur GARANTAT ca este VALID, VALABIL si CORECT intr-o proportie de peste 98-99%, este indicat sa fie efectuat numai dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data OVULATIEI cand aceasta se poate determina precis, sau dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat in urma caruia ar fi existat posibilitatea de a rezulta o sarcina. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului optim in care poate fi efectuat testul de sarcina, trebuie sa stii ca testarea se poate face oricand, in orice moment al ciclului, practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat dupa ce a fost intretinut sexul, ORI dupa 7-10-14 zile asa cum sustin/pretind cam toti producatorii MINCINOSI, dar in acest caz rezultatul care poate fi ACCEPTAT, avut in vedere si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Orice rezultat care este NEGATIV, obtinut cu orice tester indiferent de marca sau producator, care a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula este un rezultat FALS. In cazul in care testul este facut dupa trecerea a 10 zile de la contactul sexual, DOAR circa 1-2% din femeile care intr-adevar sunt INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa 100% FALS
Cu fiecare zi care trece, numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se va diminua progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si numai/doar 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur colloidal in liniuta de pozitivare) adica mai putin sensibile vor oferi/da mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu cele 2 rezultate obtinute. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Sanatate!

| Rux04 a răspuns:

Bună. Testul se face după 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| TaniaIuliaok a răspuns:

Buna!

Testul de sarcina il poti face DOAR dupa 16-17 zile de la contactul sexual.