| Emeraude a întrebat:

Cand si cum simti ca-ti este dor de o persoana? Ce faci pentru a-ti alina dorul? Credeti in zicala "ochii care nu se vad, se uita"? Intreb, pentru ca inca dinainte de Paste, iubitul meu a plecat in strainatate, la mama lui, stabilita de ani buni acolo si nu s-a mai intors. I-am spus in repetate randuri ca trebuie sa se intoarca, i-am motivat chiar si ca are bac-ul si trebuie sa se pregateasca, dar imi spune ca ii place mai mult acolo, ca ii da mamicuta scumpa si draga bani si n-are timp sa-i cheltuie, asa ca mai zaboveste, si ca in privinta bac-ului, isi poate lua un meditator, pana se gandeste el sa se reintoarca in tara.Sunt extrem de geloasa si posesiva, dar nu pentru ca ar avea pe cineva (nu ar avea motiv, in plus, mi-a propus si mie sa ma duc acolo, dar nu stiu de ce, stie cel mai bine ca n-am cum, deci a fost oarecum o propunere retorica), ci pentru ca pune distractia mai presus de mine.De la o vreme a inceput sa se comporte ca un copil si simt ca am facut o greseala, complicandu-ma intr-o relatie cu un tip mai mic decat mine, pentru ca deseori trebuie sa fiu eu cea matura, stapana pe situatie.De intors, se intoarce, e oarecum dependent de mine (desi de cand cu faza asta, nu prea pare). Dar nu inteleg ce vrea sa faca... e un tip cu mult tact, inteligent, spontan, nu stii la ce sa te astepti din partea lui niciodata, peste masura de orgolios; m-am gandit ca poate vrea sa ma puna la incercare, sa vada cum reactionez, cat pot rezista fara el pana sa-l implor in genunchi sa se reintoarca la mine. Pana acum n-am rabufnit, dar tind sa-i spun "ori te intorci, ori ramai acolo definitiv!". Voi ce-ati face in situatia asta, daca v-ar pune "iubitul" dragostea la incercare? Mi se pare un joc stupid.

3 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Emeraude, tin minte ca mi-ai raspuns cand am scris despre colegul, fostul meu, mai mic cu 3 ani decat mine.

Eu intre timp am renuntat la relatia cu el. M-a lasat cand mi-a fost mai greu, ca mai apoi sa se intoarca. m-a zapacit de tot de cap.
Relatia cu el imi facea f mult rau, pentru ca era extrem de imatur. Si la fel ca tine, trebuia sa fiu creierul in relatia noastra, trebuia sa-l iert tot timpu, pentru ca eram mai mare, trebuia sa fiu ca maicasa.

Relatiile de genul asta nu sunt bazate pe egalitate.
Sunt f intense, dar f daunatoare.
In final nu-i un schimb echitabil de sentimente. Tu vrei stabilitate, el cauta din cand in cand sa evadeze si se asteapta ca tu sa-l intelegi. Pt ca el e ala tanar, pentru ca tu trebuie sa-l intelegi.

Iubitul tau a dat de aerul strainatatii, care te fura f repede. La fel ca si banii. Cu siguranta o arde toata noaptea prin cluburi, isi cumpara haine de firme si se da mare macho pe acolo. Cam asa se intampla pe dincolo, la varsta lui.
Pare-se ca a uitat ca are o iubita care il asteapta acasa...Si totul din cauza varstei lui. Nu-i poti cere prea multa stabilitate ...pentru ca nu stie cu ce se mananca si nici nu-i la varsta la care sa o poata oferi.

Ori il accepti asa cum e, ori renunti la el. Dar tine minte : singura care trage carul, esti tu.

| stresu a răspuns:

Ok, omul pare cam rasfatat daca sta doar ca sa toace banii mamei. Pe de alta parte il inteleg, si eu sa am ocazia sa ma distrez in alta tara as face-o. iar prietenul meu nu ar avea vreo problema cu asta, ca doar asa fi la mama, nu pe insula cu barbati (si chiar si asa nu cred ca ar fi stres).
Daca zici ca tu esti mai matura ai rabdare, iar daca relatia merge bine lasa omul sa se distreze ca se intoarce si va merge binethinking
Nu a pus distractia mai presus de tine, ci doar a evadat putin.
Daca ii dai papucii doar ca s-a dus la mama lui si stii ca nu te-a inselat esti tu cea imatura si egoista. Ceva imi lasa impresia ca iti place sa il stii acolo undeva perfect disponibil si la apel. Ei bine, relatia nu inseamna sa tii omul sub papuc. Iesi si tu din casa cu prietenii, simte-te bine, si cand va vedeti va fi fain ca sunteti amandoi relaxati.
Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cate am inteles, tu esti mai mare ca el si tu trebuie sa fii cea care e cu picioarele pe pamant in relatia voastra.Pe el il inteleg ca se simte bine acolo, se distreaza, e inca un adolescent, si au tendinta de a trece repede de la o extrema la alta, iar daca vrea sa te puna la incercare, cred ca e doar un joc din partea lui, daca iubesti cu adevarat pe cineva nu-ti bati joc de ea si nici nu faci jocuri de prost gust, pentru ca persoana de langa tine va avea de suferit. Daca esti prea posesiva iarasi nu e bine, pentru ca atunci el va face in asa fel incat sa-ti demonstreze ca nu-l poti controla, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine, stiu prin ce treci fiind departe de el, dar daca ili dai un ultimatum e posibil sa-l pierzi, gandeste-te bine inainte de a lua o hotarare.