| Vögeln a întrebat:

AJUTOR VA ROG! Probleme cu ..cumnata! Sora iubitului meu e o fata cu gura si tupeul peste orice masura! Voi incerca sa povestesc pe scurt:

A venit sa stea la mine si iubitul meu in apartament pentru o zi (initial).

prima faza: am fost suparata ca iubitul ma tine pe locul din spate si ii da ei intaietate sa stea pe locul din fata langa el in masina. sora mea s-a pronuntat si i-a atras atentia

a doua faza: a fost plecata cu el toata ziua si s-au dus la cumparaturi si nu mi-au dat niciun semn, ea nu a raspuns la telefon (sub pretextul ca nu a luat telefonul cu ea pe unde a mers) pana cand s-au intors seara -iarasi m-am simtit exclusa. Am luat atitudine si i-am aratat ca sunt suparata si furioasa. l-am rugat sa ma duca pe mine si pe sora mea pana la un magazin fara sa o ia si pe sora sa. sora mea iar s-a exprimat printr-un "tu stai acasa, acum mergem si noi cu iubitul ei"

De aici a plecat tot scandalul: Cand a ajuns acasa sora mea, cumnata a luat-o la raspundere pe un ton agresiv si impulsiv. Am ajuns si noi acasa si cele doua fete s-au luat la injuraturi si sora-mea a imbrancit-o pe cumnata. asta imbrancita de 26 ani l-a sunat pe taticu. evident ca tac su s-a ofticat cum e posibil sa pateasca plodul ei asa ceva si au urmat o serie de injuraturi si amenintari pe care in cele din urma eu le-am aplanat ca sa il fac pe om sa se linisteasca si ca sa nu se iveasca un scandal si o bataie din partea ambelor tabere.

ACUM: -iubitul ma iubeste. eu il iubesc,
-cumnata nu ma suporta pe mine, pe sora mea si mai nou si pe iubitul surorii mele pe care ne ameninta ca o mahalagioaica si zbeara ca ea are dreptate
-cumnata il instiga pe iubitul meu, sotul ei, prietenii ei, ai fratelui, pe toata familia ei ca eu nu sunt ceea ce are nevoie iubitul meu si ca trebuie sa o ajute sa se razbune (deci se victimizeaza)
-sora mea (si ea dura din fire) cauta sa se razbune eventual sa se apere cand e nevoie (repet: sora mea nu influienteaza pe nimeni sa fie de partea ei sa o ajute sa se razbune si nici nu se baga in calea fericirii mele cu iubitu meu)

NOTA: cumnata asta e ultima mahalagioaica pe care am vazut-o vreodata, zbiara, racneste, e o rasfatata, zgarcita, posesiva, impulsiva, care vrea sa aiba ultimul cuvant si careia ii place sa faca din tantar armasar pentru ca e ea mare smechera ca vai ce poate face ea sau tac su sau sotul ei. NU EA PERSONAL.
iar eu sunt foarte atasata de sora mea geamana pe care nu as putea sa nu o includ in activitatea mea zilnica si care cateodata ia ea atitudine pentru mine asa cum si eu incerc sa atrag atentia atunci cand simt ca ea nu poate sa exprime vreun semn.

cam atat e pe scurt povestea mea. am incercat sa cuprind detaiile importante si sper sa ma ajutati cu niste sfaturi. happy evident voi premia raspunsul cel mai util la cererea voastra

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Curios ca in aceasta poveste nu ai spus cum a reactionat el in asemenea situatie. Nu ai spus a cui e casa. A lui, a ta etc. Nu crezi ca era normal ca el trebuia sa fie primul care ia atitudine? Sau voi a-ti incercat sa rezolvati conflictul ca „intre fete"? Nu vad ce sfaturi poti primi in cazul ăsta.

| Vögeln explică (pentru darrio2007):

Apartamentul a fost initial inchiriat de mine iar mai apoi am decis sa ne mutam impreuna urmand ca el sa plateasca jumatate din chirie. Masina este cumparata de el, iar tatal lui i-o intretine (in cazul in care trebuie reparata la service). Prietenul meu initial nu s-a bagat tare dar mi-a tinut partea. A ramas cu sora'sa 2 ore apoi mi-a intor spatele si m-a jignit in preajma sora'si si altor 2 prieteni comuni. Acum am inteles ca nu mai vorbeste cu sora'sa si ca vrea s stea numai cu mine in alt apartament

| smarttie a răspuns:

Wow, am citit unele raspunsuri... fascinante. Nu cred ca e ok sa ii spui prietenului tau sa o tina pe sora lui departe de voi, nici tie nu ti-ar conveni daca ti-ar spune asa ceva.
Implicarea intr-o relatie serioasa inseamna sa fii dispus sa te adaptezi. Fiecare dintre parteneri vine cu un bagaj in noua relatie, pe care daca nu il discutati impreuna risca sa va traga in jos relatia.
Atata timp cat TU si EL sunteti maturi in ceea ce priveste relatia voastra si discutati deschis sunt sigura ca puteti ajunge la compromisuri care sa va restabileasca starea de bine.
Nu ma intelege gresit, compromisul nu inseamna sa taci si sa inghiti, inseamna sa te sustragi din situatiile toxice. Atata timp cat tu esti sigura pe relatia ta nimic din ce ar putea spune cineva nu are de ce sa te doara.

Cam atat pe scurt, am incercat sa iti expun punctul meu de vedere. Ca sfat : Invata sa ignori ceea ce nu poti schimba. Comportamentul de mahalagioaica pe care l-ai descris nu o sa il schimbi tu, ce poti schimba este modul tau de a reactiona la el.

Mult succes si sper ca relatia voastra sa supravietuiasca micilor intemperii.

| LoveSleep a răspuns:

Asta numai pe scurt n-a fost.
A venit o zi să stea la voi și nu te-ai ofticat că a lăsat-o să stea în față în mașină și că a petrecut mai mult timp cu ea decât cu tine. De parcă nu e tot al tău când pleacă ea. Femeile astea.

O fi ea idioată, dar totul a început de la tine.

| Vögeln explică (pentru LoveSleep):

Nu stiu ce sa zic... ea vrea sa ii controleze viata, sa se desparta de fetele care nu i se par ei potrivite pentru el. se baga practic in viata lui personala. problema nu e doar din seara aia cand m-am suparat eu. problema e ca ea vrea ca el sa fie fratiorul cel mic care face cum spune ea ca atunci cand l-a "crescut"

| LoveSleep a răspuns (pentru Vögeln):

Spune-i că ori își ține sora departe de relația voastră, ori o terminați și poată să i-o sugă ea de acum înainte.

| MeForeverAlone a răspuns:

Eu cred că am înțeles perfect totul. Cumnata nu te are la inimă, probabil e geloasă pe tine că ești mai frumușică sau mai deșteaptă, are pică pe tine și se poartă urât. Cam copilăresc aș spune, pentru o femeie de 26 de ani.
Știi care e părerea mea? Că și iubitul tău are partea lui de vină. Nu vreau să-l acuz de ceva, dar el n-ar fi trebuit să belească ochii și să stea cu mâinile în sân când s-a iscat scandalul ăsta. Până la urmă e iubitul tău, ar fi trebuit să te apere în fața surorii lui, să-i spună să se potolească. Adică eu, dacă aș fi fost în locul lui iar sora mea s-ar lua de iubita mea i-aș spune să se care. Vorbește cu el. Cere-i să vorbească și el cu sora lui, să calmeze lucrurile. Adică el a acceptat să o lase pe sora lui pe locul din față, când acela era locul TĂU, iar el știa asta. Și tot el s-a dus singur cu ea la cumpărături, când ar fi trebuit să te ia și pe tine, nu să te lase acasă.
Nu scăpa asta din vedere, pentru că ori te apără acum ori nu te va apăra niciodată. Nu înțelegi? Nu e numai vina surorii lui aici. Este și vina lui, pentru că el a acceptat toată chestia. Acum stau să mă întreb dacă prin acceptul sau indiferența lui nu-ți demonstrează ceva, că nu te iubește îndeajuns.
Eu zic să te mai gândești.
Baftă!

| UzOm a răspuns:

Săracul bărbat... Trei femei pe capul lui. Bine că nu mai îi și viitoarea soacră + mama lui prin peisaj, că venea ProTV-ul.

| kavasaki99 a răspuns:

Pe viitor incearca sa scii mai puțin...