| BOGDAN a întrebat:

Care considerati ca este varsta potrivita pentru a iti incepe viata sexuala? (am vazut pe aici intrebari puse de copii de 12-13 ani care spun daca e ok la varsta lor) -- (eu la aproape 17 ani am inceput-o, ce parere aveti?)

Răspuns Câştigător
| Mihaela_1499 a răspuns:

Buna.
Eu am inceput la 14 ani, varsta mi se pare mica dar pana la urma varsta e doar o cifra. Nu reprezinta prea multe, eu m-am simtit pregatita si nu cred ca o sa regret ce am facut pentru ca e cu totu special sa iti imparti setimentele mai profund.
Si in orice caz, daca nu incepeam atunci pana in 17 ani tot o faceam happy.

Cat despre varsta potrivita, 18 ani desigur pentru ca poti sa iti asumi orice risc si ai mintea coapta, cica.

Cu prietenie, Diana.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După vârsta de 18 ani.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu este un moment precis in viata oricarei femei... Fiecare face ceea ce simte cu persoana pe care si-o doreste aproape. Cu toate ca unele dintre noi isi incep viata sexuala din pura curiozitate la o varsta frageda, mai exista printre noi si fete care asteapta maritisul pentru a face pasul cel mare. Dar, cum fiecare decide pentru faptele sale, renuntarea la virginitate o poti face oricand, si inainte si dupa 20 de ani. Conteaza sa fii sigura pe tine, sa iti doresti lucrul asta si sa fii responsabila.
Nu trebuie sa accepti sa iti incepi viata sexuala sub alte influente decat cele personale, spre exemplu: fortari ale prietenului sau ale anturajului. Mai presus de toate, gandeste-te la binele tau, la ceea ce iti doresti tu sa faci si la cum iti doresti sa traiesti aceasta clipa unica. Nu putine sunt cazurile in care unele fete au fost santajate emotional de catre partenerii lor. "Inseamna ca nu ma iubesti daca nu te culci cu mine" este una dintre frazele cele mai cunoscute pentru acest tip de baieti care au numai interese sexuale, nicidecum sentimentale. Si nu putine sunt fetele care au cazut in plasa acestora si dupa ceva timp au regretat ceea ce au facut.Este ideal sa faci acest pas atunci cand te simti pregatita si cu persoana pe care intr-adevar o iubesti si care iti impartaseste aceleasi sentimente.In principiu ar trebui sa stii tot ceea ce se leaga de acest subiect si aici fac referire la contraceptie si la bolile cu transmitere sexuala.

pa, pa.

| TeoPT a răspuns:

In orice caz, peste 15-16 ani
Mai putin conteaza varsta(ma rog, nu e normal sub nici o forma sub 15 ani). dar exista si alte lucruri care conteaza: sa te documentezi, sa constientizezi la ce te expui, cum trebuie sa te protejezi etc, etc... Oricum, cel mai bine e la sfarsitul adolescentei cand corpul e dezvoltat complet. Pshicul ti-l dezvolti singur.

| foxi a răspuns:

Eu cred ca dupa 18 ani!

| Any_2443 a răspuns:

Eu consider ca la 17 este ok
Dar totusi fiecare face ce vrea

| Annye_2425 a răspuns:

Nu cred ca pentru a ti incepe viata sexuala trebuie sa ai o anumita varsta ci trebuie sa fii sigur/a ca ai gasit persoana potrivita si ca va iubiti ca nu dupa ce o faci sa iti para rau. in orice caz peste17 ani e ok.

| Maduliciu a răspuns:

Mama ce m am saturat de chestia asta varsta potrivita pentru a ti incepe viata sexuala, din punct de vedere biologic toti iti recomanda de la minim 16 ani in sus, din punct de vedere legal de la 18 ani, dar din punctul tau de vedere ca om atunci cand te simti pregatit sa incepi o vei face... nu exista asa ceva. varsta potrivita. exista moment potrivit, persoana potrivita... si nu exista o varsta standard pentru fiecare, daca ai simtit ai facut o si tu vei trage toate consecintele faptelor tale fie bune, fie rele.

| Ada... a răspuns:

Bună! După mine nu există o vârstă pentru aşa ceva, trebuie să faci asta atunci când simţi că eşti pe deplin pregătit/ă fizic şi psihic. Oricum pregătit/ă cred că eşti pe la 17-18 ani, aşa consider eu, acum fiecare are o altă părere.winking

| ancutsa410 a răspuns:

Nu stiu.eu zic ca e bine sa faci atunci cand esti pregattit psihic si fizic.si esti constient de ce se poate intampla in urma acestul "act"
eu am inceput la 14happy pentru ca asa am simtit euhappy am facut`o din dragoste si n`am sa regret NICIODATA

| BOGDAN explică:

La 13 ani. auzi, la 13 ani debea stiam eu de sex si asteahee hee ce de dobi.

| vlad210 a răspuns:

Mda. Eu am 13 ani si am facut-o. Nu spun ca este bine. Varsta normala ar fi 16 ani thinking

| lalala0001 a răspuns:

Nu exista o varsta "potrivita" pentru ca fiecare dintre noi se dezvolta si se maturizeaza altfel.Momentul "potrivit" este atunci cand intalnesti aceea persoana pe care o vrei, fara retineri in trup si suflet. tongue

| Mihaela_1499 a răspuns:

Multumesc pentru apreciere.
Cu drag, Diana.

| Anonim_5618 a răspuns:

Mie mi se pare ca si la 17 ani e cam devreme... oricum, nu am de gand sa o incep inainte de 18! happy

| BlairWaldorf a răspuns:

E ok la 17 anibig grin

| TaylorSwift a răspuns:

Pai 16-17+ atunci sunt si fetele si baietii dezvoltati in totalitate. La 13 ani... doamne!

| sanzik a răspuns:

Pai...pe la 17-18 ani... zic euwinking sper sa am dreptatebig grin