| amysaka6969 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care intretin relatii sexuale de la varsta de 13 ani? Care e varsta cea mai potrivita pentru a-si incepe cineva viata sexuala? happy

14 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Sunt de acord, 18 ani e vârsta legală, și la 17 ani e ok. Unii spun că pentru băieți ar fi ok și mai devreme și nu vreau să spun nimic despre asta pentru că aș fi subiectiv. Dar pentu fete cu siguranță nu e ok la 13 ani. Nu sunt mature din punct de vedere fizic pentru că anatomia genitală feminină se termină de maturat abia pe la 17 ani, începerea vieții sexuale înainte de această vârstă fiind asociată cu un risc mai mare pentru cancerul de col uterin, după anumite studii. În plus nici emoțional nu sunt pregătite și nu sunt pregătite să se protejeze de BTS-uri și sarcină. La 13 ani ești în clasa a 6-a, ar trebui să ai alte preocupări. Dragostea ar trebui să fie o plimbare prin oraș, o ieșire la suc, o petrecere, un sărut. Nu sex. Dar lumea se schimbă, sexul e încurajat și vândut peste tot, copiii văd și vor să facă. Nimeni nu face educație sexuală și apar problemele.

| Cristinutzzzza a răspuns:

TRistsad generatile sau schimbat atat de multstraight face Varsta cea mai ok dupa parerea mea e pe la 17.18 consider ca abia atunci te poti implika intr-o relatie profund ajungand sa iubesti din toata inima si dedicandute total fiind multumita de tine.NU de la 13 esti copila ajungi la 17 deja ai 3, 4 la activ.nu e niciun farmec dupa minethinking de aceea ajung fetele curve pentru ca inlok sa se implice intr-o relatie la o varsta mai mare se implika de la 13 14 ani.isi distrug copilaria.e ok sa ai o relatie insa intr-o relatie nu e totul roz ai reguli suferi sunt si multe dezavantaje.iar ca sa ajungi sa te culci cu cineva trebuie sa ai o relatie de ceva vreme.si nu e indicat la 13 ani thinking

| angel09 a răspuns:

Buna! nu e tocmai normal sa iti incepi viata sexuala la varsta asta, pentru ca o data cu inceperea vietii sexuale in corpul tau se vor petrece o sumedenie de schimbari iar o data inceput sexul e ca si tigara il lasi cam greu.Ca sa nu mai spun ca la varsta de 13 ani nu prea stim care e treaba cu contraceptia si uite asa copii nasc copii...si e mare pacat atat pentru vietile voaste care se vor schimba radical cat si pentru dezamagirea pe care o vor avea parintii vostri.18-19 e acceptabil.Bafta si daca intentionezi ceva ...gandeste-te la consecinte!

| XXXloveXXXx a răspuns:

Daca fetei sau baiatului ii place si stie sa se protejeze de ce nu? Mie mi-se pare ceva ok pana la urma e viata ei sau a lui si face ce vrea.Dai bataie! Bafta!

| puimik3 a răspuns:

Organismul unui om (fie parte masculina, fie parte feminina) ajunge sa se dezvolte maxim pana la 21 de ani. La 13 ani e mult prea devreme ca sa iti incepi viata sexuala. Legal ar fi de la 18 ani, si cel mai bine e dupa 18 cand aduni diverse informatii si esti constient psihic, emotional + corpul tau e pregatit. Fetele pot fi etichetate(facute in toate felurile de cei din jur si privite ca niste carpe) daca iti incep viata sexuala prea devreme si nu e de bine, iar baietii nu sunt destul de maturi ca sa isi controleze perfect corpul (si pot deveni tatici fiind prea mici si ei la randul lor) ...Deci numai chestii negative se pot intampla daca iti incepi viata sexuala prea devreme, mai bine toate la timpul lor.

| yopreda18 a răspuns:

17-18 ani eu zic ca este varsta in care,, ne vine si noua mintea'' asa ca Take care'

| IzabellaVanessa a răspuns:

Eu cred ca nu exista cea mai potrivita varsta.dar in orice caz dupa 18 ani cand iti poti asuma singur toate riscurile

| ioanaisfetcu a răspuns:

Proasta!

| amysaka6969 explică (pentru ioanaisfetcu):

Proasta esti :*

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru amysaka6969):

"amysaka6969 intreaba:
Ce parere aveti despre persoanele care intretin relatii sexuale de la varsta de 13 ani?"
Raspunsul meu: "Proasta!"

Nu te-am facut prost sau proasta. Insa parerea tot proasta o am fata de copii care se gandesc, sunt ispititi, fac sex si o iau razna inca de la 13 ani.

Ai grija altadata la ceea ce scrii!

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru amysaka6969):

Intrebarea pusa de tine se referea chiar la tine. Asa ca poate te-a deranjat ca te-am ofensat.

Rezulta ca tu ai 13 ani si te preocupa sa faci sex.
A se vedea alta intrebare pusa de tine "Sallz TPU! Am o mica mare problemacrying.Prietena mea cea mai buna de la bloc este indragostita de un IDIOT.Acel Idiot i-a zis de mai multe ori:Iar stai cu picii de la scara?[si eu sunt una dintre pici.am aproape 13 ani. Oare chiar este posibil sa ne lase pentru un IDIOT?"

| ioanaisfetcu a răspuns:

Cand cei care fac sex inteleg pe deplin ce inseamna asta. Unii inteleg pe la 16 ani. Altii dupa 20 de ani. Deci sa fie maturi intelectual si sa-si dea seama de consecintele faptelor produse.

| paulaaaaa a răspuns:

Au consider ca 13 ani este prea mic/a. varsta potrivita pentru a incepe viata sexuala, dupa parerea mea, este intre 15-16 ani dar daca se incepe de la 14, nu e rau deloc. dar totusi, 13 este cam devreme!happy

| PufDePlop a răspuns:

Eu zic ca totusi 13 ani este o varsta prea frageda, corpul nostru nu este pregatit fizic, parerea mea este ca atunci cand ai o relatie destul de serioasa cu cineva,sa fii pregatit emotional, sa va protejati!, si o varsta de la 15 ani in sus