| aиdяaaa●• a întrebat:

Care credeti, dupa parerea voastra, ca este varsta potrivita pentru a va incepe viata sexuala? Pun aceasta intrebare pentru ca am vazut in multe reviste fete de 11, 12 ani care spuneau ca si-au inceput deja viata sexuala:](nu vreau raspunsuri gen:atunci cand iti gasesti persoana potrivita-stiu ca asa este, dar vreau varsta pe care o considerati potrivita)big grin

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

18 ani, pentru că atunci corpul este dezvoltat şi omul e mai matur decât la 14 15 ani. Deci 18.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa 18 ani sau la casatorie, daca este facuta mai devreme de 18 ani!

| TąNyą a răspuns:

Vârsta potrivită este peste 18 ani atunci când corpul este complet dezvoltat şi poate suporta cu brio o sarcină.
Chiar dacă la fete sânii mai cresc până la 20 de ani sunt deja dezvoltaţi şi pregătiţi pentru o sarcină.
+ că evită eventuale boli produse din cauza dezvirginării la vârste mici aşa cum spuneai şi tu 11, 12 ani.
Poate fi şi mai devreme, dar cu condiţia să ai o educaţie sexuală potrivită.

FantaSZy.

| cossmy a răspuns:

Oricand d la 16 in suswinking

| pengu a răspuns:

După părerea mea, începerea vieţii sexuale presupune şi câtuşi de puţină maturitate pentru a înţelege responsabilitatea pe care ţi-o pui pe umeri, chiar dacă unii văd în asta o joacă de copil, apoi începere vieţii sexuale înainte de 18 ani creşte riscul de apariţie a cancerului de col uterin sau alte afecţiuni. deci o vârstă minimă, undeva în jur de 18 ani.

| Eaaaaa a răspuns:

Cum au spus si ceilalti.cam dupa 18 ani.Nu te lasa influentata de alte fete care incep de la 14-15-16 ani. O sa le para rau dupa aceea.Eu zic sa nu te grabesti si chiar daca gasesti un baiat care te iubeste si il iubesti... daca chiar te iubeste cu adevarat va astepta.sanatatea ta este mult mai importanta decat parerile altora sau orice altcva.Si chiar daca faci 18 ani nu te grabi sa incepi.asteapta momentul si baiatul potrivit.

Ai grij` de tine!:*

| lavynika a răspuns:

Dupa 17 ani.

| Ralucarrie a răspuns:

Dupa 18 ani dupa ce te-ai dezvoltat complet si esti destul de matura ca sa iei decizii si sa gasesti un tip care sa merite...

| ady90 a răspuns:

Dupa cum a spus toata lumea riscurile de a lua o boala la varsta de 14-15 an sunt mari.SANATATEA E CEA MAI IMPORTANTA.Iti sugerez sa iti incepi viata sexuala la 18 ani sau mai bine dupa casatorie daca se poate.

| aиdяaaa●• explică:

Intrebarea am mai pus-o si din curiozitate! Nu am de gand sa-mi incep viata sexuala acumhee heeAm vrut sa vad si parerile voastre:*
Thx pentru raspunsuri si sfaturi>big grin

| lul23 a răspuns:

Dupa 18 cu siguranta, cu un om care sa te merite!

| deeuh a răspuns: