| S1vip a întrebat:

Care credeți că este vârsta ideală pentru a te dezvirgina, la fete?

Răspuns Câştigător
| LineGuide a răspuns:

Peste 16-18, pentru ca atunci poti lua decizia corecta daca acel baiat merita sau nu sansa de la tine. Pana atunci esti vulnerabila.
Mult noroc!

17 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

De la 17-18 ani. De ce?
1. Pentru că începerea sexuală de la o vârstă mai fragedă favorizează riscul apariţiei cancerului de col uterin.
2. Pentru că nefiind informată despre riscurile actului sexual neprotejat, poţi contacta o BTS (boală cu transmitere sexuală), sau te poţi alege cu o sarcină nedorită.
3. Pentru că, de asemenea; nefiind informată despre metodele contraceptive, ai putea să foloseşti unele metode ineficiente şi eronate precum: coitus interruptus (metoda coitului întrerupt), metoda calendarului, a temperaturii bazale, etc.
Viaţa sexuală se începe atunci când crezi că eşti destul de pregătită din absolut toate punctele de vedere.
Trebuie să ţii cont de faptul că prezervativul nu trebuie uitat nici măcar o singură dată, pentru că AC(anticoncepţionalele) te feresc de o sarcină nedorită, însă nu şi de o BTS.
De asemenea, trebuie să iei la cunoştinţă şi faptul că pastila de a II-a zi( contracepţia de urgenţă), nu este o soluţie favorabilă, întrucât urmările administrării ei pot fi crunte.
Şi nu în ultimul rând, pentru a evita/atenua durerea la primul contact sexual, este necesar preludiul şi, de ce nu, şi un lubrifiant pe bază de apă, care te ajută şi să previi ruperea prezervativului facilitând actul sexual.
Baftă!

NOname
| NOname a răspuns:

Când eşti pregătită atât fizic, cât şi psihic (medicii recomandă după 17 ani şi jumătate), când ai întâlnit persoana potrivită şi când ţi-o doreşti cu adevărat.

| mat31new a răspuns:

Dupa ce ai facut nunta, poti sa-ti lasi barbatul sa te dezvirgineze.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este INDICAT să ai peste 17-18 anişori!

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Nu exista varsta pentru Dezverginare -fiecare o face cand vrea dar la fete e ok la varsta de 17-18 ani. Succesx.

| єχcєєℓ a răspuns (pentru Danysan):

Și dacă ar fi să ne luăm după fetele astea de 12 ani care spun că vor să facă sex e ok?
rolling on the floor

| BonneLess a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Reciteste raspunsul lui, te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Depinde de vârsta apariției primei menstruații pentru a determina cât de pregătit e aparatul reproducător.
Nu la 17, 18, 12 ani îți spune organismul „de acum, fix din momentul ăsta poți să faci sex că nu se întâmplă nimic.".
Chiar dacă ai menstruație, nu ești destul de dezvoltată cât să reziști la o sarcină, apare cancerul de col uterin în mare parte și pentru a-l preveni e nevoie de bătaie de cap când poți evita.

După 18 ani se spune că este bine pentru că ești destul de matur și experimentat, capabil de a lua unele decizii.
Dacă ești suficient de informat asupra BTS, contracepției (atât ea eronată și eficientă), riscurilor începerii vieții sexuale fie și ele emoționale, dă-i bice.
Totuși, maturitatea nu ține chiar în toate cazurile cont de vârstă.
Poate, pe la 17, ar fi bine. Dar iar zic, depinde.

| NickName01 a răspuns:

Cu ceva timp în urmă, dacă fata nu-şi păstra demnitatea, nu o mai lua nimeni, toată viaţa. Astăzi vremurile s-au schimbat dar, motivul pentru care în trecut nu o mai lua nimeni de soţie, astăzi este cel care destramă mai târziu familia.

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii!

| NickName01 a răspuns:

Pentru o familie fericita, onoarea soţiei în faţa soţului este lucrul fundamental într-o relatie. Nu există altul mai important pe plan relational!

- Căsătoria este scopul. Căsătoria urmează doar peste câtiva ani. Casatoria înseamnă muncă, căsătoria e dură, căsătoria cere sacrificii, cere integritate. Oare ce i-a făcut pe unii să creadă începând cu anii "80 că sexul e gratis, că nu ar fi mare lucru, că pot să se culce cu cine vor şi... într-o zi să îşi pună o rochie albă sau un costum şi zâna magică a disciplinei va da nişte praf magic peste ei... şi atunci, vor putea să controleze ceea ce nu a încercat niciodată să controleze. Ar merge? Categoric Nu!

- Multe cupluri au experimentat durerea infidelităţii şi a adulterului. Se pot vedea peste tot familii rupte pentru că cineva nu a avut control! Persoana cu care te vei căsători merită tot ce ai mai bun – onoarea, demnitatea. Respectul şi integritatea MORALĂ pe care le arăţi faţă de tine şi faţă de cel iubit este un indicator foarte bun a ceea ce se poate aştepta mai tarziu...

Persoana cu care te vei căsători merită tot ce ai mai bun – onoarea, demnitatea.

| S1vip explică (pentru NickName01):

Sunt de acord aici. Și eu sunt fata, și așa m-am gândit. dar vremurile de azi... și toate astea mă dau peste cap... momentan nu am de gând nimic, nici nu vreau sa mă gândesc la asta. doare ca fapt divers am pus intrebarea, sa văd si alte păreri, mersii mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NickName01):

Mai taci! Prea dau de tine la categoria asta, zici că ești iehovist.
Oprește-te. Ești incredibil de irelevant și contribui la retard în evoluție.
Faci ca toți să fie închiși ca tine, după cum se vede.

| michelia a răspuns (pentru NickName01):

Da, persoana cu care te vei casatori merita tot ce ai mai bun, la fel ca si tine. Inclusiv compatibilitatea pe plan sexual. Divorturile aparute din asa numita " nepotrivire de caracter " carui motiv crezi ca se datoreaza?
Sau " durerea infidelitatii si a adulterului" de multe ori?
Scrii despre niste teorii expirate.

| trance04 a răspuns:

Cand este pregatita din punct de vedere psihic sa faca acest pas si sa aiba o relatie stabila si de viitor, parerea mea

| alionadoareu a răspuns:

Ma, eu am facut-o la 19 ani jumate, si tot imi pare rau ca n-am mai asteptat un pic.

| vasic a răspuns:

Bla bla bla. mizerii. Nu exista varsta ideala, exista doar varsta la care o sa o prosteasca unu. Se va intampla mai devreme sau mai tarziu. Dupa aia. ai vazut vreodata un bulldog mancand maioneza?

| lau4u2006 a răspuns:

In ziua de azi..nu cred ca mai exista limite de varsta