| anabelisa a întrebat:

Credeti ca exista o varsta ideala pentru a avea un prieten?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

In intrebarea anterioara o fetita de 11 ani era foarte nedumerita de cum sa-l faca pe colegul din clasa a 4-a s-o placa, deci, nu mai stii ce sa zici.
Gen. daca dau timpul inapoi si mie ii placea de cineva in clasa a 5-a, da nu ma gandeam la a fi cu el sau sa-mi fac probleme. e prea deplasat cand auzi de-astea, nu pot sa sustin ca nu exista o varsta.
Trecem prin mai multe etape in a invata sa te atatsezi, si sa te comporti, sa iubesti.
Nu poti sa zici ca-ti faci o relatie la 12 ani, dar poti sa zici ca ai legat o "prietenie"nevinovata. Dar nici asta nu se mai poate pentru ca e tendinta aia de a trece prea repede la alte stadii.
E ok sa treci prin toate la timpul potrivit.Incepand cu prieteniile, nu aruncandu-te in mari iubiri de la 12-13 ani. Apoi sa evolueze lucrurile treptat.

4 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Nu exista varsta ideala, poti sa te indragostesti la orice varsta daca ti se pune pata pe cineva. Dar in ultima vreme se leaga prietenii, relatii de pe la 12-13 ani. Eu as fi de parere ca varsta ideala ar fi 16 ani, atunci esti putin mai matur si mai responsabil.Pana atunci traieste-ti copilaria pentru ca mai tarziu ii vei duce dorul.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu. Nu conteaza daca iti faci un prieten la 12, 14, 16, 18, 22 de ani etc, conteaza sa iubesti cu adevarat prima persoana de care te indragostesti deoarece este prima ta iubire si stii cum se zice: ''prima iubire nu se uita niciodata''.

| Corinnààà a răspuns:

Nu ar exista...depinde pur si simplu cum gandesti si ce intentii ai.

| FlyingSoul a răspuns:

Sunt de parere ca 16 ani ar fi varsta ideala, deoarece atunci aproape orcine stie cum e sa ai sentimente fata de cineva.