| crisss_5134 a întrebat:

Care credeti ca este definitia dragostei?:X ( fundita)

Răspuns Câştigător
| pufu :* a răspuns:

Daca eu sunt o culoare. tu esti tabloul! day dreaming
Daca eu sunt un fluturas. tu esti o floare love struck
Daca eu sunt o pasare. tu esti cerul day dreaming
Daca eu sunt o voce. tu esti tacereahee hee
Daca eu sunt o fetita. tu esti un baietel big hug
Daca eu sunt un poem. tu esti titlul big grin
Daca eu sunt o floare... tu esti ploaia (:
Daca eu sunt pixul. tu esti caietulbatting eyelashes
Eu sunt nimic dar TU esti TOTUL :X
cea mai buna definitie dupa mine laughing daca ti'a plkt astept funda big grin

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Dragostea este un drog al sufletului. Nu am vrut s-o intind prea mult, am rezumat putin.

| Elena1234456 a răspuns:

Dragoste = batai de inima pentru dureri de cap.Se cauta antidepresive!

| baru a răspuns:

Dragostea adevarata nu are definitie Dragostea porneste din suflet Nu se vede se simte Doare ride plinge sufera etc De acea cu dragostea nu ne jucam Recunosc sunt mai multe moduri de a-ti arata dragostea dar cea adevarata nu se vede si nu se spune O simti in suflet Din suflet i-ti doresc sa fi iubita din dragoste pura si adevarata Pa

| Rukhsandra a răspuns:

Dragostea e sentimentul prin care oameni traiesc in iluzie iar cand se trezesc din iluzie sufera big grin

| marsy a răspuns:

Dargostea este sentimentul cel mai frumos pe care un om il poate simti.De ce zimbesti zi de zi cind esti indragostit? Ai impresia ca zbori departe, ca TRAIESTI, ca stii ce inseamna viata! Dragostea-placere, alintare, miros de la crimioara de ziua pina seara!

| wannabe a răspuns:

Cand o fata ii spune unui baiat ca ii place tricoul lui. iar acesta il va purta in fiecare zi

| MariuZ a răspuns:

DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecțiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecțiune față de o persoană de sex opus; iubire, amor. ♢ Loc. adv. Cu (multă) dragoste sau cu toată dragostea = cu (multă) plăcere, (foarte) bucuros. ♢ Loc. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, față de) cineva (sau de ceva) = a se îndrăgosti de cineva (sau de ceva). ♢ Expr. A avea dragoste = a-i plăcea să... A se topi (sau a se sfârși, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimă. ♦ (Concr.) Ființă iubită; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. ♦ Legătură sexuală; relații amoroase. II. Plantă erbacee cu frunze în formă de lance, dințate și cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria). – Din sl. dragostĩ.

| PapUsHykA a răspuns:

Dragostea este... speranta, bucurie, raza de soare *)))
Dragostea este: tristete, dezamagire, neputinta si suferinta(((
Dragostea este nebunie pasiune si lipsa de ratiune:*(h)
dragostea inseamna bunatate generiozitate, simplitate, altuism DRAGOSTEA NU CERE CI OFERE...NU OBLIGA CI DA LIBERTATE )))
Atunci cind iubesti simti ca lumea ta este infinit mai buna, floirile au un miros mai placut, cerul o culoare mai aprinsa, iar norii grei nu iti mai apasa umerii ca inainte)))
Dragostea presupune de asemenea sufeinta, lacrimi, tristete, dezamagiere se spune ca platesti inzecit pentru o ora de iubire si cu toate astea merita sacrificii :*:*)))
Cu toate acestea nu e nimic mai frumos decit sa te indragostesti, sa iubesti si sa fii iubit e cheia adevarului si succesului in viata si chiar daca uneori te doare intotdeauna exista speranta ca totul va fi bine pe viitor

Spera happy
Traieste happy
Iubeste happy :*

Daca it iplace definitia mea astept fundita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimentul de iubire, afectiune, atasament, simpatie, pasiune care il porti altei persoane. Cand pui binele altuia inaintea binelui tau.

| ark a răspuns:

"O iubire mare e mai curand un proces de autosugestie...Trebuie timp si trebuie complicitate pentru formarea ei. De cele mai multe ori, te obisnuiesti greu, la inceput, sa-ti placa femeia fara de care, mai tarziu nu mai poti trai. Iubesti intai din mila, din indatorire, din duiosie, iubesti pentru ca sti ca asta o face fericita, iti repeti ca nu e loial sa o jignesti, sa inseli atata incredere. Pe urma, te obisnuiesti cu surasul si vocea ei, asa cum te obisnuiesti cu un peisaj. Si treptat iti trebuie prezenta ei zilnica. Inabusi in tine mugurii oricaror altor prietenii si iubiri. Toate planurile de viitor ti le faci in functie de nevoile si preferintele ei. Vrei succese ca sa ai surasul ei. Psihologia arata ca au o tendinta de stabilizare starile sufletesti repetate, si ca, mentinute su vointa, duc la o adevarata nevroza. Orice iubire e ca un monodeism, voluntar la inceput, patologic pe urma."(Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi)

| petro313 a răspuns:

Dragostea e intotdeuna rabdatoare si draguta. Niciodata nu e geloasa. Dragostea nu e laudaroasa sau increzuta. Nu este nepoliticoasa sau egoista. Dragostea nu supara si nu poarta pica. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora dar gaseste placere in adevar. Este intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si sa indure orice ar urma…

Cred ca e definia corecta. E tot ceea ce inseamna DRAGOSTEA!

IUBESTE si nu-ti lasa gandul sa te provoace la amagire!

| ancutsza a răspuns:

Sa fi capabil sa dai tot fara sa ceri nimic in schimb. Viata ta sa fie si a lui. Asta credeam cand eram si eu fericita. Acum sunt de parere cu rukhsandra

| larisaalexa_8752 a răspuns:

Dragoste:afectiune, sentimentul ca iubesti pe cineva... nu ezista cuvinte care sa defieasca asta...definitia este in sufletul tau.