| Malvina24 a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai frecvente probleme care apar in cuplu si cum se rezolva acestea?

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

Bani
Când un cuplu are o problemă, de orice fel, totul se reduce la un dezechilibru de putere, în cele din urmă. Banii nu sunt consideraţi un simplu mijloc de a obţine ceva, un instrument banal: li se conferă o multitudine de semnificaţii, iar o ceartă despre bani sfârşeşte prin a deveni o ceartă extinsă la întreg universul familiar.
Studiile arată că oamenii se ceartă cel mai mult din cauza datoriilor şi a cheltuielilor şi sunt îngrijoraţi în legătură cu economiile, riscurile investiţiilor şi împrumuturile. În foarte multe relaţii, unul dintre parteneri este cel care aduce bani în casă, iar celălalt îi cheltuie, iar asta e o sursă inepuizabilă de conflict. Cele mai multe cupluri îşi pun banii la comun, însă aceasta nu e o soluţie inspirată pentru toţi: persoanele căsătorite ar trebui să încerce diferite aranjamente şi feluri de a împărţi veniturile şi cheltuielile, pentru a afla care e cea mai potrivită variantă.

Sex
Sexul poate apropia foarte mult doi oameni, sau îi poate despărţi iremediabil. Conform unor cercetări realizate de Universitatea din Chicago, o persoană adultă face sex de 61 de ori pe an (adică de vreo 5 ori pe lună), însă cuplurile armonioase fac sex mai des de-atât.
Certurile despre frecvenţa sexului în relaţie arată, de fapt, nevoia de afecţiune, comunicare şi iubire. S-a demonstrat că oamenii care au o viaţă sexuală satisfăcătoare se simt mai bine, şi fizic, şi psihic.

Muncă
Decizia privitoare la cum partenerii îşi împart timpul între carieră şi familie este o problemă majoră în multe cupluri. Asta se întâmplă pentru că oamenii au aşteptări diferite: unul vrea să petreacă weekendurile în familie, în timp ce celălalt preferă să facă ore suplimentare sâmbăta, la birou. Dacă ambii muncesc, atunci împărţirea rolurilor acasă este o necesitate, pentru ca nimănui să nu i se pară că „face mai mult" şi nu primeşte îndeajuns credit pentru asta.

Copii
La început, pot apărea probleme dacă nu cădeţi de acord să faceţi un copil, poate unul dintre voi nu se simte pregătit sau nu este fertil. După ce apar copiii, alte probleme ies în faţă: educaţia lor, banii de buzunar, investiţiile, amestecul socrilor etc. Dacă vrei să îţi păstrezi familia unită, cel mai important lucru pe care îl poţi face este să comunici cu partenerul.

Treburile în gospodărie
Chiar dacă sună banal, împărţirea treburilor casnice este o sursă majoră de conflict într-un cuplu, nu din cauza muncii în sine, ci din cauza semnificaţiei pe care aceasta o poartă. Cele mai frecvente reproşuri sunt lipsa de respect şi de apreciere şi inechitatea balanţei de putere. Dacă partenerul care aduce bani în casă consideră că prin asta, el este scutit de dat cu aspiratorul, celălalt va fi frustrat şi se va simţi jignit.

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, probleme care apar in cuplu pot fi foarte multe... o problema o poate constitui gelozia exagerata si lipsa increderii, apoi monotonia, inselatul, lipsa comunicarii, indiferenta, etc... pot exista n motive de cearta si de neintelegere in cuplu, dar totul se poate rezolva daca 2 se iubesc si isi doresc sa fie bine, o alta problema ar putea fi nepotrivirea de caracter, dar nu numai.Deci totul tine de parteneri si se poate ca unul sa iubeasca mult mai mult, sa puna mult suflet iar celalalt sa nu fie la fel.

| georgesur a răspuns:

Cele mai frecvente probleme, la inceputul casniciei, provin de la parinti (dintr-o parte sau din ambele) care-si baga coada si-si influenteaza odrasla.

| kukubau a răspuns:

Egoismul de departe.
Unele relatii, indiferent cat ai "investi" in ele :afectiune, devotament, dragoste, timp tot nu vor avea un happy ending.

"Fiecare dintre noi este un inger, cu o singura aripa, nu putem zbura decat inbratisandu-ne' tongue

| Cryssbest a răspuns:

Intrebarea ta trebuie adresata unei persoane care e specializata in acest domeniu ( si nu ma refer la cea mai buna prietena!). Asa cum nu mergi la un tapiser sa iti extraga un dinte, te sfatuiesc sa ceri sfaturi unei persoane cu adevarat competente, unui psihoterapeut - de pilda! Multe persoane fac greseala de a-si expune problemele amoroase pe diverse site-uri in speranta ca vr da peste straini obiectivi. Dar cum mai poate fi cineva "obiectiv "cand nu te cunoaste ca om, si in plus, habar nu are de circumstantele prin care treci? Vorbim, totusi, de dragoste&cuplu - cele mai importante notiuni din viata noastra!

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Gelozia se rezolva prin incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia, cred.Se rezolva prin mai multa incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei cuplurile se confrunta cu monotonia si cu problemele in pat.Acestea pot fi rezolvate cu ajutorul rabdarii si a comunicarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...egoismul, de departe