| cristina a întrebat:

Care e cea mai buna solutie de a uita persoana iubita?(nu mai e cale de intoarcere)

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Eu am reusit tot ce miºam propus in materie de dragoste. Am uitat tot ce miºam propus, am iubit tot ce am vrut si am renuntat la tot ce trebuia renuntat.

E greu, dar trebuie sa te educi singura in sensul asta si sa te programezi astfel incat, sa iei deciziile in mod matur si sa-ti modelezi trairile.
Chiar se poate...asta daca nu alegi in mod impulsiv si esti o persoana f putin calculata.

Solutia sa uiti o persoana este in primul rand sa te convingi ca merita sa o uiti.
O solutie pentru asta ar fi, sa rememorezi toate motivele pentru care teºa facut sa te simti rau, neinsemnata, neiubita - ( la un mom dat ).

Nu incepe sa ii cauti scuze si sa compari cu tot ce-a facut bine, pentru ca e posibil, orbita fiind de dragoste, sa-l scoti in avantaj.

Alege sa iti petreci timpul cu persoane care te inveselesc, care sunt ca un tonic pentru psihicul tau. Fugi in perioada asta de persoane depresive, de cupluri fericite, sau de prietene dezamagite in dragoste. Lasa-le pe mai tarziu...nu trebuie sa le consolezi ( nu acum happy ).

Daca vrei cu adevarat, poti orice. Nu uita niciodata asta happy Puterea sta in noi insine.

17 răspunsuri:
| madutza_dwdwlyna a răspuns:

Daca il iubesti cu adevarat, orice ai face nu poti sa'l uiti mai ales din prima.

Sfatul meu este

Daca crezi ca nu mai ai shanse la el, adica o shansa de a va impaca:

Shterge nr lui

Id-ul

Pozele cu el

Nu te mai gandi la el.

Stai pe TPU.:X

gaseste orice de facut, dar evita sa mai te gandesti la el

Eu am stat cu un baiat 2 ani de zile...Si nu mai sunt cu el din Decembrie.Am stat cu multi baieti dar stii ce.Nimeni nu era ca el

Cand ma alinta [asa cum o facea si el, la fel] imi zbura gandul la el si nu mai eram in stare de nimic, pur si simplu nu ma gandeam decat la el.

Eu sper sa treci peste asta

Stiu cat de dureros poate fi:-

Răspuns utilizator avertizat
| Pufuleti a răspuns:

Asta e cea mai tare intrebare de aici. laughing
Nu crezi ca singura solutie este sa lasi timpul sa treaca?
Timpul vindeca tot.

| baru a răspuns:

Salut. Ori gasesti pe cineva care sa fie peste nivelul lui, ori te dedici unei pasiuni, in totalitate. In alta ordine de idei, persoana pe care ai iubito si o mai iubesti, nu o vei uita niciodata, indiferent ce vei face. Ca atare incearca sa ti capul sus, sa mergi mai departe cu demnitate si tarie, si sa nu uiti ca viata nu s-a terminat aici. Numai atat; Cea ce te face sa suferi, te intareste. Nu stiu de ce, dar eu personal am incredere in tine, si sunt ferm comvins ca esti o persoana deosebita, iar intregul va avea grija de tine. Pa

| Carmen_2961 a răspuns:

Ciocolata(dar nu in exces). Ciocolata intotdeauna ajuta la depresie.Cauta-ti pe altcineva.Gandeste pozitiv.Fiecare sfarsit este un nou inceput.

| elena a răspuns:

Daca vrei, sa uiti pe cineva, acesta/a nu mai poate fi numit/a iubit/iubita si ai rezolvat totul, nu mai exista cale de intoarcere...asta este solutia!
NU TE MAI UITA IN URMA!
Iubirea e un lucru mare...

| Rukhsandra a răspuns:

Sa vezi alti baieti, sa te distrezi cu prieteni...
E greu dar o sa reusesti - nici eu n-o duc prea bine dar asta e soarta mai intalnim si persoane de nimic in viata care nu merita dragostea noastra laughing

| darkeyes a răspuns:

Te gandesti ca el era vinovat si din cauza lui v-ati despartit si ca nu te merita.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti raspunda un tip.

Deci, se zice ca dragostea adevarata nu moare niciodata. Nici-o relatie nu e la fel si toate au particularitatile lor, deci NUMAI TU STII PANA LA COADA COZII CEL MAI BINE CE E IN SUFLETUL TAU, NU PARINTI, NU PRIETENI, CI NUMAI TU.
Ce sa-ti zic, pai e nasol, daca e prima iubire, asta nu se uita, iubirea din tinerete nu se uita, inocenta ei, etc, etc.
La varste ceva mai inaintate(si asta nu neaparat 40, 50 de ani, ci si 30 sau chiar mai putin, depinde de la om la om), incepi sa traiesti din amintiri, tin sa te anunt.
Vezi ca mai incolo s-ar putea sa vrei sa-l vezi pe cel pe care il iubeai odata, vei dori sa te incerci, sa vezi daca ti-a trecut.
O iubire mare nu se uita, chiar daca ea se termina. Acea persoana speciala(pentru fiecare din noi exista una) o intalnim o data in viata; eu n-am de un' sa stiu daca tu ai intalnit-o sau ba, ti-am mai zis, tu stii cel mai bine. Daca aceasta persoana speciala e si primul tau f*tai, atunci se complica trebile si mai mult.

CHESTIILE ASTEA LE VINDECA NUMAI UNU: DUMNEZEU.
DACA TI-E NASOL TARE, ROAGA-TE PUTERNIC LA EL!
IMI PARE RAU DAR ALTA SOLUTIE NU E.

SA AI SUCCES!

| devilll a răspuns:

Timpul nu vindeca tot ci reduce din durere incearca sa iubesti din nou
daca mai poti!

| sergiu_4172 a răspuns:

Mergand pe principiul cui pe cui se scoate, cauta-ti pe altcineva. Nu trebuie neaparat sa te implici. Daca o sa mearga e partea a doua. Asa e cel mai usor sa uiti pe cineva. O sa fie si mai usor daca o sa fie o persoana ca o sa-ti placa mult! Bafta!

| Goblinoid a răspuns:

Scapi de tot ce ai de la el si iti gasesti o noua persoana iubita.

| Pufuleti a răspuns:

Pisi, s-a inventat butonul " nefolositor", daca nu-ti convenea ceva.
Multumesc pentru. votul "stupid".
Imi mentin parerea si asta chiar e cea mai cretina intrebare de aici. In curand o sa ne intrebi "care e cea mai buna solutie sa respir?". Haide tu, stiu ca poti. Vad numai dupa cum arati laughing Trist.

P. S.: Hai mai da un vot cu stupid, stiu ca poti big grin

| RloveR a răspuns:

1-sterge`i nr de telefon
2-da`i ign pe mess
3-nu il mai saluta cand il vezi
4-nu ii arata ca suferi dupa el
5-daca el are pe alta, felicita`i cu ceva de genu "ce bine va sta impreuna"
6- nu te mai gandi nici o clipa la el ca la ceva frumos, ci ca la un nesimtit care te-a facut sa suferi!
devil astea le-am incercat euhappy. si daca il iubesti cu adevarat..."nu plange ca s`a terminat si zambeste ca s`a intamplat!" :*

| frumuselul a răspuns:

Eu spun ca cea mai buna solutie este timpul si prietenii.incearca totusi sa cunosti pe cineva cu care sa iti petreci timpul cu care sa poti discuta si o sa fie ok. te pot ajuta f mult uite nr meu. vb, 0762285003.lucian

| Anca a răspuns:

Ati spus f mult sa-si gaseasca pe altcineva. Da ok. de acord. Si la mine functiona tot timpul, pana cand am incercat asta ca sa uit o persoana pe care pot sa zic ca o iubeam. Cel putin la concluzia asta am ajuns.

Si ce s-a intamplat?! Un dezastru. Nu poti uita o persoana pe care o IUBESTI, cu ajutorul alteia. Nu faceau decat sa ma enerveze alti baieti, sa ma simt rau in prezenta lor, oricat de draguti erau, sa-i compar cu EL si in final sa nu le mai raspund la tel. iar ei nu intelegeau DE CE.

O persoana pe care o iubesti, o uiti in timp si singura, nu folosindu-te de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah e cam greu sa o uiti sau sa il uiti da na fa-ti alt prieten poate poate o sa uiti
da asta e cu timpu uiti de tot